gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Gevolgen voor Achterhoekse ondernemers bij vuurwerkverbod: ‘Dan is het einde verhaal’

VuurwerkVerbod

Het lijkt niet lang meer te duren voordat er in Nederland een algeheel vuurwerkverbod komt. Nu een aantal partijen in de Tweede Kamer overstag zijn gegaan lijkt het verbod er misschien zelfs dit jaar al te komen. Ook in de Eerste Kamer is er voldoende steun om al het vuurwerk...

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

Het lijkt niet lang meer te duren voordat er in Nederland een algeheel vuurwerkverbod komt. Nu een aantal partijen in de Tweede Kamer overstag zijn gegaan lijkt het verbod er misschien zelfs dit jaar al te komen. Ook in de Eerste Kamer is er voldoende steun om al het vuurwerk buiten categorie F1 te verbieden. Mocht het verbod daadwerkelijk komen, dan heeft het grote gevolgen voor Achterhoekse vuurwerkverkopers.

Voor de ene vuurwerkverkoper zijn de gevolgen groter dan voor de andere. Voor sommige verkopers kan het zomaar zelfs einde verhaal zijn, zoals voor TnT Vuurwerk in Doetinchem. Het bedrijf werd in 2002 opgericht door Dick Til en Eric Ticheloven. Zij zien de toekomst van hun bedrijf somber in als het verbod definitief wordt. “Als het er komt, is het voor ons einde verhaal,” vertelt Til. “Wij hebben in de afgelopen jaren eigenlijk alles meegemaakt om het vuurwerk steeds veiliger te maken. Zo waren wij bijvoorbeeld een van de eersten in Nederland die een sprinklersysteem in onze opslag hadden.”

Het verbod kan Til ergens echter wel begrijpen. “Dat het verbod er zou komen, was wel te verwachten, maar het is wel erg snel gegaan. Hoe sommige mensen op een slechte manier met vuurwerk omgaan, kan natuurlijk niet.” Mike Tuenter van Hello Fireworks in Ulft begrijpt op zijn beurt niets van het mogelijke verbod. “Wij denken dat een vuurwerkverbod niets meer is dan een schijnoplossing en dat daarmee de brave burgers worden gestraft voor iets wat idioten in kleine aantallen hebben veroorzaakt,” aldus Tuenter. “Daarnaast is er in de afgelopen jaren een dalende trend te zien in het aantal gewonden. Het overgrote deel van de gewonden komt ook nog eens door illegaal vuurwerk, waarbij de letsels veel ernstiger zijn.”

Geen reden tot paniek
Waar het voor sommige verkopers einde verhaal betekent, zijn er ook ondernemers die geen directe reden tot paniek hebben. Lars Peters, eigenaar van Festival Doetinchem, verkoopt nu zo’n drie jaar vuurwerk en groeide in die tijd uit tot een populaire vuurwerkverkooppunt rond de jaarwisseling. Echter, net als bij meerdere ondernemers, is de verkoop een bijverdienste. “Wij zijn een gezond bedrijf en hebben ook onze feestartikelen, dus voor ons betekent dit zeker niet het einde. Ik denk echter wel dat er bij andere bedrijven mensen snel op straat zullen staan,” aldus Peters.

Peters baalt echter wel ontzettend van het mogelijke verbod. “Deze dagen rondom de jaarwisseling leveren ons een paar mooie dagen op, zowel financieel als qua sfeerbeleving,” vertelt hij. “Je bent ook zeker een half jaar druk met alles wat erbij komt kijken. Denk aan het inkopen, de prijzen bepalen, de webshop enzovoort. Maar ook de maandelijkse kosten voor de bunkers en de waterkosten lopen door. Stel dat er dit jaar al een vuurwerkverbod komt, waar worden we dan voor vergoed?”

Voor Jan Otters van VuurwerkStunter Wehl valt een groot deel van zijn inkomsten weg, maar net als bij Peters is het niet zijn hoofdinkomen. “Wanneer de vuurwerkwinkel moet sluiten, valt een groot deel van de inkomsten weg,” laat Otters weten. “Gelukkig heb ik een ander bedrijf waarmee ik een deel van mijn inkomsten verdien, maar het blijft jammer.”

Otters geeft aan dat hij in het geval van een verbod geen personeel hoeft te ontslaan. “Nee, wij doen de vuurwerkverkoop met mijn vrouw, mijn zoon en het personeel van mijn andere bedrijf (Otters Installatietechniek Wehl, HV). Die staan tussen Kerst en Oudejaarsavond paraat.”

'Compensatie is aantrekkelijk'

Willibrord Besselink van Smederij Besselink in Keijenborg kijkt op twee manieren naar de komst van het mogelijk vuurwerkverbod. Hij vindt dat de vuurwerktraditie moet blijven en geeft aan het jammer te vinden mocht dit verdwijnen, toch zit er voor hem mogelijk ook een positieve kant aan het verhaal. “Voor ons is het aantrekkelijk om de compensatie te nemen, mits dit een goede vergoeding is,” aldus Besselink. “Ik ben eigenlijk een te klein verkooppunt voor de kosten die ik heb. De kosten zijn zo erg opgelopen; ik betaal voor het onderhoud van de sprinklers al 500 euro per jaar. Nu is er ook een keuringsinstantie, en die vraagt nog eens 500 euro extra.” Volgens de Keijenborgse ondernemer stapelen de kosten zich ieder jaar steeds verder op.

Harder optreden

Een veelbesproken kwestie, waar in de Tweede Kamer ook veel over gesproken wordt, is het geweld met vuurwerk tegen hulpverleners rondom de jaarwisseling. In de Achterhoek zijn daar echter geen gevallen van bekend.

Meerdere verkopers vinden dat het landelijke geweldprobleem eerst beter aangepakt moet worden, voordat er over verbod gedacht wordt. “Dat hulpdiensten worden belaagd met vuurwerk is natuurlijk schandalig, maar hier kan volgens ons in eerste instantie veel beter en harder tegen worden opgetreden,” zegt Til van TnT.

Tuenter van Hello Fireworks deelt deze mening: “Het bekogelen van agenten komt voort uit een groot probleem met gezag. Hier zou naar onze mening veel harder tegen moeten worden opgetreden. De doorsnee gezinnen die vuurwerk uit Nederlandse winkels kopen, staan hier volledig los van en worden onterecht gestraft.”

Mogelijke gevolgen

Naast negatieve financiële gevolgen zijn er volgens een aantal verkopers nog andere consequenties. In hun ogen gaan mensen gegarandeerd de grens over om vuurwerk in het buitenland te halen. “Ik vraag me af hoe ze gaan voorkomen dat mensen bij een mogelijk verbod massaal de grens oversteken,” zegt Peters van Festival Doetinchem. “Ik denk dat mensen bijvoorbeeld naar Duitsland of Polen zullen gaan om de traditie in leven te houden. Dat kan juist tot meer ongelukken en slachtoffers leiden.”

Tuenter van Hello Fireworks denkt ook dat het illegale en buitenlandse vuurwerk een hoogtepunt zal bereiken. “Je zag de laatste jaren al een explosieve stijging hierin, mede door het gebrek aan alternatieven in de winkels. Illegaal vuurwerk wordt natuurlijk al aangeschaft net na of rondom de zomer, omdat het risico om gepakt te worden dan kleiner is. Dat vergroot de risico’s in de samenleving. Je moet er niet aan denken dat er brand ontstaat in een woning waar cobra’s liggen opgeslagen, midden in de zomer.”

Donderdagmiddag debatteert de Tweede Kamer over het mogelijke verbod. Pas dan wordt er meer duidelijk over een eventueel vervolg. Aankomende dinsdag 8 april moet er over de kwestie worden gestemd.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

Patrick Nijenhuis1

Heavensride 2026: fietsen voor een hoger doel met de Duveltrappers

Op zaterdag 27 juni 2026 is het weer zover: de Heavensride. Voor de tweede keer stapt het team Duveltrappers op de fiets om deze bijzondere tocht te rijden. Een sportieve uitdaging van formaat, maar vooral een dag met een diepere betekenis.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Nog voor het zomerreces duidelijkheid over coalitie Bronckhorst

GBB, PRO Bronckhorst, VVD en D66 verwachten nog voor het zomerreces een coalitieakkoord en een nieuw college te presenteren. Dat liet GBB-fractievoorzitter Robbert van Velsen donderdagavond weten tijdens een update aan de gemeenteraad.

car-1865856_1280

Verkeerd dragen van de gordel: duizenden boetes in Gelderland

Even een kort ritje zonder gordel, of hem pas omdoen als je twee straten verder bent: het is gevaarlijk én het kan je een forse prent opleveren. In 2025 werden in Gelderland 3.052 boetes uitgedeeld voor het niet of verkeerd dragen van de gordel. Dat zijn er 17% meer dan in 2024. Dat blijkt uit onderzoek van occasion- en vergelijkingsplatform Gaspedaal.nl.

aerofonia 1 (002)

Blazersensemble Aerofonia zoekt leden om samen vrolijke muziek te maken

Binnen Boogie Woogie, centrum voor kunst en cultuur in Winterswijk, zijn meerdere ensembles actief. Een van die ensembles is Aerofonia, een acht leden tellend blazersensemble dat vooral vrolijke muziek van onder meer Mozart, Krommer en Beethoven speelt. Het octet wil graag wekelijks in volledige samenstelling spelen en is daarom op zoek naar uitbreiding.

2025 Zomertour-DetmerEefde-BB

Zomertoer 2026 brengt ontmoeting en activiteiten in de kernen

In de zomer van 2026 organiseert Welzijn Lochem opnieuw de Zomertoer: een reeks laagdrempelige ontmoetingsdagen in verschillende kernen van de gemeente Lochem. In samenwerking met lokale verenigingen, organisaties, ondernemers en vrijwilligers wordt in elke kern een afwisselend programma aangeboden, passend bij wat er lokaal leeft.

WhatsApp Image 2026-06-11 at 21.18.25

Bronckhorst vergroot tijdelijk bouwvrije zone rond geitenhouderijen

De gemeenteraad van Bronckhorst heeft donderdagavond ingestemd met het tijdelijk uitbreiden van de bouwvrije zone rond geitenhouderijen van 500 naar 1000 meter. Daardoor kunnen nieuwe woningbouwplannen niet van de grond komen. Volgens het college gaat het om ongeveer tachtig woningen in de hele gemeente.