Lochem is verbonden met de Liberation Route Europe. Waarnemend burgemeester Frans Backhuijs en Felicia Ogunniya van de Canadese ambassade onthulden een Vector of Memory bij het oude raadhuis, waar het Lochemse Liberation Museum is gevestigd.
De Liberation Route volgt de weg die de geallieerden tussen 1943 en 1945 door Europa aflegden. De markeringen langs de route vertellen verhalen over oorlog, bezetting, bevrijding en vrijheid.
De omgeving van Lochem was in de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog strategisch belangrijk. Lochem, Barchem en Zwiep werden op 2 april 1945 bevrijd. Drie dagen later volgden Laren, Exel en Ampsen. De bevrijding maakte een einde aan vijf jaar bezetting, maar kostte mensenlevens en bracht veel gezinnen groot verdriet.
Bij de onthulling waren ook vertegenwoordigers van de Britse ambassade, de 48th Highlanders of Holland en de Royal Canadian Legion Branch 005 aanwezig. Hun deelname benadrukte de band tussen Lochem, Canada en Groot-Brittannië en eerde de militairen die voor de bevrijding vochten.
De Vector sluit aan op wandelroutes in de gemeente. Zo kunnen bezoekers de verhalen niet alleen lezen, maar ook zelf de omgeving verkennen. Meer informatie staat op de routeplanner van Liberation Route Europe. De Vector kwam tot stand met medewerking van Abelleisure.
Lochem kent daarnaast wandelroutes als *Sporen van oorlog en verzet*, *Vrijheidsroute Lochem-Gorssel* en *Levende verhalen*.
Meer foto’s in ons fotoboek.