gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Levend Erfgoed: de Achterhoekse taal

Saksische-boerderij-met-karakteristieke-wolfskap

‘Achterhoeks’ is een versie van het Nedersaksisch. Nedersaksisch is een taal die ouder is dan het Nederlands. Het is de taal van de Hanzensteden, die werd gesproken in Oost-Nederland, Duitsland tot aan de Poolse grens en in Oost Friesland tot Denemarken aan toe. Met de begroet...

Yvonne Hofman |  | Aangepast op

‘Achterhoeks’ is een versie van het Nedersaksisch. Nedersaksisch is een taal die ouder is dan het Nederlands. Het is de taal van de Hanzensteden, die werd gesproken in Oost-Nederland, Duitsland tot aan de Poolse grens en in Oost Friesland tot Denemarken aan toe. Met de begroeting ‘moi!’ weet je je ook nu nog welkom geheten in dit deel van Europa. Diana Abbink van het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers (ECAL) in Doetinchem noemt het Achterhoeks liever geen dialect, maar een streektaal.

Het oudste boek in Nederland is de Heliant, een hertaling van de Bijbel in dichtvorm, geschreven in het Nedersaksisch. In 2018 werd het Nedersaksisch door het Europese Handvest van regionale talen officieel erkend als minderheidstaal. Daarmee is het naast het Fries en het Limburgs, de derde erkende regionale taal in Nederland. Het ECAL zet zich in voor het levend houden van het Achterhoeks onder andere door het geven van lessen op basisscholen en cursussen, die altijd volgeboekt zijn. ‘Vooral door ‘inburgeraars’ die zich nieuw in deze streek vestigen’, aldus Diana. ‘De belangstelling voor het Achterhoeks is groot, tieners vinden het stoer om de taal als ‘straattaal’ te gebruiken. En ook zingen in het Achterhoeks is populair’.

‘Anders dan Friezen en Limburgers gaat een Achterhoeker heel snel over op het Nederlands, als hij merkt dat je de taal niet machtig bent’, zegt Diana. ‘Dat heeft te maken met de bescheiden inborst van de Achterhoeker’, meent zij, ‘die het nieuwkomers juist naar de zin wil maken’. De Achterhoek is tot ver in de 20e eeuw toch een gebied geweest waar velen ‘onderhorig’ waren. Maar je moet je niet gedragen als unne moes in de maelkiste die meent gewis dat’te zelf de mölder is.

Een woord als ‘moes’ is een mooi voorbeeld van hoe de Hollandse ‘ui-klank’ geleidelijk van het westen naar het oosten in de Achterhoek verschuift van een ‘uu-klank’ naar een ‘oe-klank’. Zo verandert een huis in ‘huus’ en in ‘hoes’, ‘de pi-jn in de buuk’ tot ‘pi-jn in de boek’ en een ‘muus’ dus in ‘moes’.
Wat Diana zelf een mooi Achterhoeks woord vindt? ‘Zunnekuuksken’: een lieveheersbeestje.

Op 9 september zal Diana op de Open Monumentendag in de Remigiuskerk in Hengelo een lezing geven over het Achterhoeks als levende streektaal.

© Foto: Gijs Boelaars

Lees ook

MIVA Collecte 2026 (002)

MIVA collecte in alle katholieke kerken

Als elke minuut telt, kan een ambulance het verschil betekenen tussen leven en dood. Op de eilanden in het Victoriameer in Tanzania sterven onnodig veel mensen door gebrek aan vervoer. Daarom staat de jaarlijkse MIVA-kerkcollecte in heel Nederland in het teken van een ambulanceboot voor arts Athuman. Daarmee kunnen zwangere vrouwen, zieke kinderen en andere kwetsbare patiënten sneller levensreddende zorg krijgen.

JB-WelzijnLochem-2026-07-24-0055

Zomertoer in Laren trekt jong en oud

Laren stond op 24 juli in het teken van de Zomertoer van Welzijn Lochem. In Kulturhus ’t Kruispunt werden bezoekers vanaf 11.00 uur ontvangen met koffie en thee, waarna om 12.00 uur een gezamenlijke lunch volgde, verzorgd door Kulturhus Het Kruuspunt. Ruim dertig oudere deelnemers schoven aan voor een gezellige maaltijd vol ontmoeting en samenzijn.

BertSchieven0

Oorlogshistoricus Schieven over Zelhemse vliegtuigbom: ‘Heeft me echt verbaasd’

De Britse 500-ponder die bij het archeologische onderzoek bij het Witte Paard in Zelhem uit de grond kwam is donderdag tot ontploffing gebracht. Amateur-oorlogshistoricus Bert Schieven hield alles sinds de vondst van de vliegtuigbom nauwlettend in de gaten. Hij kan de bom exact dateren.

OmroepGLDZwembad

Lochem bouwt twee nieuwe buitenzwembaden

Nog één zomer kunnen inwoners hun vertrouwde baantjes trekken in de buitenbaden van Gorssel en Almen. Daarna maken ze plaats voor bouwvakkers en grote kranen. Beide zwembaden worden volledig vernieuwd. Deze week konden inwoners tijdens verschillende bijeenkomsten horen hoe die werkzaamheden eruit gaan zien.

SchipRijn

Sluizen bij Eefde dicht vanwege droogte: ook onttrekkingsverbod

Het sluizencomplex bij Eefde mag vanaf zaterdagmiddag niet meer gebruikt worden door scheepvaart. Vanwege de aanhoudende droogte is er voorlopig geen scheepvaart toegestaan op het Twentekanaal.

Build For Gambia 2026 (002)

Studenten Graafschap College zetten zich in voor bouwprojecten in Gambia

Zestien studenten en drie docenten van het Graafschap College uit Doetinchem reizen dit najaar naar Gambia om daar scholen op te knappen en kinderen een betere leeromgeving te geven. Om deze bijzondere reis en de werkzaamheden mogelijk te maken, is de projectgroep nog op zoek naar bedrijven en particulieren die het initiatief financieel willen ondersteunen.