gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Boeren in Oost-Nederland ‘samen maken we het verschil!’

De-Marke-gesprek-boeren-1

Achterhoek, Twente en Boerderij van de Toekomst gaan als Experimenteerlocatie Oost-Nederland verder met boeren om stappen te zetten naar een duurzamer en toekomstbestendige agrarische sector. De Experimenteerlocatie is een krachtenbundeling van de experimenteergebieden Twente...

Redactie RTV Ideaal |  | Aangepast op

Achterhoek, Twente en Boerderij van de Toekomst gaan als Experimenteerlocatie Oost-Nederland verder met boeren om stappen te zetten naar een duurzamer en toekomstbestendige agrarische sector. De Experimenteerlocatie is een krachtenbundeling van de experimenteergebieden Twente en Achterhoek en Wageningen University & Research. Hier werken boeren, onderzoekers, bedrijfsleven en andere organisaties samen aan slimme oplossingen voor de grote uitdagingen in de regio’s zoals water, bodem, biodiversiteit en een goed verdienmodel voor de agrariër.

De experimenteerlocatie is geen gebouw, het is een netwerk met Agro-innovatiecentrum De Marke en agrarische bedrijven waar in de praktijk wordt geëxperimenteerd met nieuwe manieren van boeren. Bijvoorbeeld met water vasthouden op droge gronden, beter bodemgebruik, andere gewassen of het benutten van reststromen. De komende vijf jaar worden verschillende proeven gedaan op meerdere plekken in de regio. Gewerkt wordt aan diverse ontwikkelingsrichtingen. Te denken valt aan; telen van eiwitrijke gewassen als alternatief voor soja, experimenten met hergebruik van meststoffen, of nieuwe manieren van samenwerken in beekdalen. En dat alles in de praktijk, op boerenerven in Twente en de Achterhoek. Het doel is om samen te ontdekken wat werkt – én wat niet. De opgedane kennis wordt gedeeld via bijeenkomsten en boerennetwerken.

Aangezien de transitie van de landbouw niet alleen een verantwoordelijkheid is van de boeren, richt de Experimenteerlocatie zich ook op samenwerking met betrokken stakeholders zoals overheden, maatschappelijke organisaties, onderwijs en bedrijfsleven. Het initiatief wordt getrokken door Stichting De Land Bouwers, Wageningen University & Research (WUR) en de nieuwe Stichting Agrarisch Netwerk Achterhoek met VALA, Stichting Biomassa, VK-Oost, De Innovatie Coöperatie en door 8RHK ambassadeurs. Andere stakeholders worden uitgenodigd om in de uitwerking mee te doen. De kracht van het project ligt in de regio zelf. Met als doel dat binnen vijf jaar 80% van de boeren in Oost-Nederland stappen heeft gezet richting een toekomstbestendige landbouw. Een boer wordt hiermee op weg geholpen naar een meer robuust bedrijf met een gezond verdienmodel. Daarbij ligt de focus op kringlooplandbouw, biodiversiteit, klimaatbestendigheid en nieuwe verdienmodellen.

De landbouw staat voor grote veranderingen. Het klimaat verandert, water wordt schaarser en de eisen aan de boer worden strenger. Tegelijkertijd moet het werk aantrekkelijk en rendabel blijven. De experimenteerlocatie helpt boeren om met deze uitdagingen om te gaan, samen met anderen uit de regio.

Lees ook

KmK (002)

Angelique Krüger aan vooravond Achterhoekse megaklus

Klussen met Krüger: Zo heet de splinternieuwe reallife-soap van de bekende Gelderse tv-presentator Angelique Krüger.

WIELRENARCHIEF

Wielrenners trotseren opnieuw Baakse klinkers tijdens Hel van Baok

De klinkers in het buitengebied van Baak vormen zondag 23 augustus het decor van de wielerwedstrijd ‘Hel van Baok’. Zo’n negentig wielrenners strijden dan om de winst op een parcours, waarbij vooral de beruchte klinkerstrook op de Vrendenbargsedijk het verschil moet maken. Martin Weijers van Wielervereniging Vierakker Wichmond is blij dat er nog wielerwedstrijden zoals deze worden gereden.

WhatsApp Image 2026-08-20 at 15.34.37

Keijenborgse zorgcentrum staat voor flinke verandering

Zorgcentrum Maria Postel in Keijenborg krijgt een nieuwe toekomst. Remon van Amersfoort, eigenaar van Huize Sonnevanck in Hengelo, gaat de zorglocatie voortzetten nadat de vorige zorginstelling failliet ging. Hij wil van de Maria Postel weer een plek maken die een actieve rol speelt in het dorp en de maatschappij.

WillemienUilen10

Uilen helpen Willemien Weerman door zware periode heen

Adamo zingt C’est ma vie en voor haar klinkt het Franse chanson uit de muziekbox misschien wel als C’est la vie. Ze is ongeneeslijk ziek en heeft dat mede door het tekenen en het schilderen van uilen een plek gegeven. Willemien Weerman exposeert vanaf zaterdag met haar ‘uilen’ in haar woonplaats Hengelo.

Schermafbeelding 2026-08-19 081346

Landelijk startschot voor Makelaar Van Essen-borden in Vierakker

Maandagavond 17 augustus is in Vierakker het landelijke startschot gegeven voor de zogenoemde Makelaar Van Essen-borden. Met deze actie willen boeren zichtbaar maken wat de gevolgen van het voorgestelde stikstofbeleid zal zijn, namelijk uitverkoop van het platteland. Er waren ongeveer 800 boeren en sympathisanten bijeen om gezamenlijk een duidelijk en vreedzaam signaal af te geven.

Steenderen0

Inwoners Steenderen mogen meedenken over nieuwe woonwijk

Inwoners van Steenderen kunnen tijdens een participatiebijeenkomst meedenken met een nieuwe buurt voor hun dorp. De bijeenkomst vindt op 3 september plaats op de bouwlocatie aan de Bronkhorsterweg.