gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Boerderijen in de Achterhoek krijgen authentieke luiken terug

luiken20.jpg

Door een initiatief van de Boerderijenstichting Achterhoek zijn er bijna 500 houten luiken voor de ramen van boerderijen vernieuwd. Eigenaren van 46 Achterhoekse boerderijen zitten er de komende jaren weer goed bij en zo is er weer een stukje historie zichtbaar.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

Door een initiatief van de Boerderijenstichting Achterhoek zijn er bijna 500 houten luiken voor de ramen van boerderijen vernieuwd. Eigenaren van 46 Achterhoekse boerderijen zitten er de komende jaren weer goed bij en zo is er weer een stukje historie zichtbaar.

"Vroeger had elke boerderij in de Achterhoek luiken. Die werden vooral gebruikt om de hitte buiten te houden, in de winterdag om de warmte binnen te houden", zegt Rene Spekschoor, voorzitter van de Boerderijenstichting Achterhoek. "Die luiken zijn in de loop der jaren verdwenen, dat is jammer want dat geeft de boerderijen een blotebillengezicht." Om dit historische aangezicht terug te brengen, helpt de stichting bewoners die de luiken willen restaureren op financieel vlak.

Het plan van de stichting is deels gefinancierd door Europees geld en deels door de Achterhoekse gemeente. "Europa legt geld in en gemeenten dragen bij, zo is er een budget. We bepalen samen als gemeente, op basis van initiatieven, wie er voor in aanmerking komt", aldus wethouder Wilko Pelgrom. "Hier hebben ze ook een mooi initiatief ingediend en hebben middelen gekregen, volgens mij 220.000 euro."

Wethouder Pelgrom van plattelandsgemeente Bronckhorst is maar wat blij dat de authentieke luiken weer meer in het straat beeld te zien zijn. "Als je hier rondrijd dan zie je een prachtige omgeving, maar ook een stuk van de historie", aldus Pelgrom. "Waar wij vandaag komen bepaald ook waar wij heen gaan. Van de kleine hoeves tot de landgoederen, dat verteld ons iets over de geschiedenis van dit gebied."

Want de luiken vertellen van oudsher ook iets over het gebied waar de boerderij staat. "Ik kom zelf uit het gebied Hummelo en Keppel. Daar hadden de luiken van boerderijen de kleuren van het landgoed, dat is heel erg mooi want dan zie je waar het vandaan komt", aldus de wethouder.

Het plan van de Boerderijenstichting krijgt mogelijk een gevolg want er zijn nog veel eigenaren van Achterhoekse boerderijen die hun luiken opnieuw in de lak willen zetten. "Wij zijn aan het kijken of wij een vervolgproject kunnen doen, maar er zijn ook mensen die vragen of wij iets met waterputten kunnen doen", aldus Spekschoor. "Dat gaan we de komende maanden beraden, eerst dit goed afsluiten."

https://www.youtube.com/watch?v=fxcEzvsKxk4

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

kranten.jpg

OBS De Woelwaters en Humankind geven samen vorm aan IKC Ulft

OBS De Woelwaters en Humankind Kinderopvang en -ontwikkeling gaan samen het Integraal Kindcentrum (IKC) Ulft vormen. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten een intentieovereenkomst aan te gaan met Humankind voor de verdere ontwikkeling van het nieuwe IKC.

Omgevingsvisie website.jpg

Ontwerp Omgevingsvisie gemeente Aalten 2040

Het college van B&W van de gemeente Aalten heeft op 28 mei besloten de Ontwerp Omgevingsvisie gemeente Aalten 2040 aan de gemeenteraad voor te leggen. Daarmee zet de gemeente de volgende stap in de ontwikkeling van de leefomgeving richting 2040.

Homebound start intensieve samenwerking met DRU Poppodium in ontwikkeltraject The Launch Achterhoek

De Achterhoekse band Homebound uit Meddo gaat een jaar lang een intensief ontwikkelingstraject aan met DRU Poppodium. Binnen The Launch Achterhoek werkt de band stap voor stap aan de volgende fase in hun carrière: van het schrijven en opnemen van een nieuwe EP tot het professionaliseren van hun bio, persmateriaal, foto’s en video’s, en een gerichte introductie in de Nederlandse muziekindustrie.

ThomasDuivenvoorden0.png

Duivenvoorden pakt het roer in Doetinchem: 'Dit is nog een echte voetbalclub'

Het afgelopen seizoen was Thomas Duivenvoorden nog assistent bij De Graafschap, maar wanneer de voorbereiding op 20 juni gaat beginnen is hij de hoofdtrainer van de Superboeren. De 39-jarige oefenmeester werd begin 2025 binnengehaald met een duidelijk plan: een jaar in de keuken kijken bij Marinus Dijkhuizen en dan het stokje overnemen. Hoewel zijn eerste jaar niet eindigde zoals gehoopt, kijkt hij positief terug.

Jacinthe en Anastasiia (002).jpg

Start nieuwe matchingsronde Buddy to Buddy

Samen wandelen, koken, een terrasje pakken of gewoon een goed gesprek voeren. Bij Buddy to Buddy Bronckhorst draait het om ontmoeting. Om mensen die elkaar normaal misschien nooit waren tegengekomen, maar toch verrassend veel met elkaar gemeen blijken te hebben.

_GEV8567.JPG

Reurpop 2026 | Eerste piketpaaltje geslagen

Woensdag 27 mei werd op het festivalterrein van REURPOP in Ruurlo de 1e piket paaltje geslagen voor het opbouwen van de komende editie op 5,6 en 7 juni.