gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Zwarte Cross 2025: een zinderende editie met veel primeurs

ASF_5340

Eindeloze deinende mensenmassa’s bij o.a. Orgel Joke, Normaal, Roxy Dekker en Guus Meeuwis maar ook de Tante Rikanto, een éénpersoons museum en de finale van de Zwarte Cross Open. Terwijl Son Mieux op het Hoofdpodium het sluitstuk verzorgt en The Dirty Daddies de laatste confe...

Redactie RTV Ideaal |  | Aangepast op

Eindeloze deinende mensenmassa’s bij o.a. Orgel Joke, Normaal, Roxy Dekker en Guus Meeuwis maar ook de Tante Rikanto, een éénpersoons museum en de finale van de Zwarte Cross Open. Terwijl Son Mieux op het Hoofdpodium het sluitstuk verzorgt en The Dirty Daddies de laatste confettisalvo’s op het publiek afvuurt kijkt de Zwarte Cross terug op een fantastisch weekend. Opvallend veel primeurs, een spraakmakend programma en een weergaloos goede sfeer trokken een recordaantal van 277.000 gasten naar de Heilige Weilanden in Vragender, Lievelde en Lichtenvoorde.

Orgel Joke gaf een wervelende show die iedere verwachting overtrof. Met een kolkend, afgeladen veld dat zich niets aantrok van de regen en met een ultradivers programma, dat werd afgetopt met een verrassingsoptreden van Willeke Alberti. Typhoon sprak het publiek toe zoals alleen hij dat kan. Hij luchtte zijn hart en vulde zo de harten van de toehoorders. Tijdens zijn bevlogen betoog voor de vrede werd letterlijk een rode lijn getrokken, van vooraan het podium tot ver achterin het festivalveld. De bezoekers van Café Deugzicht, de oergezellige bruine kroeg op grote hoogte ín het Hoofdpodium hadden ongetwijfeld het beste zicht op deze actie.

Te midden van al het feestelijke tumult was er ook nog de mogelijkheid om een uniek één op één moment te beleven het schilderij Zebra’s in rood rotslandschap (1958) van Carel Willink; voor het éénpersoonsmuseum Less is MORE (in samenwerking met museum MORE) stond het hele weekend een rij. Tante Rikie wurmde zich, ondanks haar bescheiden rol, deze editie toch vakkundig in de spotlight door haar eigen snack te lanceren: de Tante Rikanto. Talloze hongerige Zwarte Crossers deden zich tegoed aan de kort-pittige lekkernij. En er was ruimte voor wetenschappelijk onderzoek en technische innovatie want de vierdaagse minisamenleving van de Zwarte Cross bleek achter de schermen een reusachtig waterexperiment: Project WijWater mikte op toekomstbestendig waterbeheer met het festival als laboratorium.

Op de crossbaan wisselden de meest waanzinnige bouwwerken (met nieuw dit jaar: de Levendenherdenkingsklasse en de Foodtruck-klasse) de verschillende topsportklassen af. In de finale van de Zwarte Cross Open, onze eigen crosscompetitie, bleken Cohen Llewellyn (50cc), Damian Wedage (125cc), Kjeld Stuurman (Open Classic), Mike Pijnen (85cc), Jeffrey Meurs (125cc classic), Lotte van Drunen (Ladies Cup), Mirco ten Kate (250cc), Sven van der Mierden (500cc+Superfinale) de snelste op het parcours van de Schans. De volgende Zwarte Cross vindt plaats op 16-17-18-19 juli 2026. De wereldwijde kaartverkoop start 15 november, de Harder! kaartverkoop een week eerder op 8 november en crossinschrijving opent op 1 november.

Lees ook

IMG_2221

Dialectkerkdienst bij Streekmuseum Smedekinck

Zondagochtend stonden bij Streekmuseum Smedekinck in Zelhem de stoelen klaar voor de jaarlijkse dialectkerkdienst.

JB-DeBargkapelZC-2026-07-18-0058

Egerländer muziek zorgt voor feestelijke start

Zwarte Cross 2026 | dag 3

De Bargkapel uit Barchem, een van de eerste Egerländer blaaskapellen van Nederland, gaf zaterdagochtend in de Megatent een feestelijke aftrap op de Zwarte Cross. De tent stroomde al vroeg vol met bezoekers die afkwamen op de gezellige sfeer, lange biertafels en de herkenbare Achterhoekse nuchterheid.

JB-VrijdagZC-2026-07-17-0088

Zwarte Cross opent vrijdag onder een stralende zon

Zwarte Cross 2026 | dag 2

Onder een heerlijk zonnetje kwam het festivalterrein van de Zwarte Cross vrijdag langzaam op gang. De jonge rijders trapten de dag af met hun 50cc-motoren in de Calimeroklasse, waarna later op de dag ook de volwassen coureurs met hun 85- en 125cc-machines de crossbaan betraden.

Lijsttrekkers CDA PSWS27 (002)

Marieke Frank lijsttrekker CDA voor waterschapsverkiezingen Rijn en IJssel

Marieke Frank (54) uit Groenlo is door de leden van het CDA gekozen tot lijsttrekker voor de waterschapsverkiezingen van maart 2027 voor Waterschap Rijn en IJssel. Het waterschap beslaat delen van Gelderland en Overijssel.

JB-DonderdagZC-2026-07-16-0002

Nieuwe opzet

Zwarte Cross 2026 | dag 1

De nieuwe opzet van de Zwarte Cross draait vooral om een logischere indeling van het terrein en kortere looproutes voor bezoekers. Het hoofdpodium is verplaatst naar de westkant en de hoofdentree schuift op richting Vragender, zodat dagbezoekers dichter bij de ingang en de parkeerplaatsen uitkomen.

748883318_1592625545764213_7970145332420640925_n

Archeologen stuiten op Engelse vliegtuigbom bij Witte Paard in Zelhem

Archeologen stuitten donderdagmiddag op een vervelende verrassing tijdens hun werkzaamheden bij voormalig zalencentrum Het Witte Paard in Zelhem. Ze troffen een Engelse vliegtuigbom van 500 pond uit de Tweede Wereldoorlog aan.