gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Wonen kan bij geitenhouderijen in Bronckhorst

Geiten

Bronckhorst houdt initiatieven voor woningbouw in een straal van twee kilometer rond geitenhouderijen ondanks een advies van de GGD niet tegen. Bij omwonenden van dergelijke bedrijven komt een longontsteking vaker voor, maar de gemeente wil niet wachten op een onderzoek naar d...

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op

Bronckhorst houdt initiatieven voor woningbouw in een straal van twee kilometer rond geitenhouderijen ondanks een advies van de GGD niet tegen. Bij omwonenden van dergelijke bedrijven komt een longontsteking vaker voor, maar de gemeente wil niet wachten op een onderzoek naar de mogelijke invloed op de gezondheid.

“Omdat niet met zekerheid gesteld kan worden dat ook daadwerkelijk kans bestaat op gezondheidsrisico’s en woningbouw door de huidige woningnood een groot maatschappelijk belang dient, is besloten woningbouwinitiatieven in de nabijheid van geitenhouderijen doorgang te laten vinden”, laat de gemeente Bronckhorst weten. In de gemeente bevinden zich in totaal zes geitenhouderijen, waarvan een aantal binnen een straal van twee kilometer waar woningbouw mogelijk is. Initiatiefnemers worden wel gewezen op mogelijke gevaren voor de gezondheid.

Uit eerder onderzoek van de Veehouderij en Gezondheid Omwonenden (VGO) uit 2014 bleek dat er een verhoogd risico is van bijna dertig procent op longontsteking in een gebied van twee kilometer rond geitenhouders met meer van vijftig dieren. Waarom dit verhoogde risico er is, wordt momenteel onderzocht. De uitkomsten van dit VGO-vervolgonderzoek werden vorig jaar al verwacht, vanwege de coronapandemie is dit opgeschoven tot 2024. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het RIVM in samenwerking met universiteiten en het Nivel.

'Hoe kleiner de afstand, hoe groter het risico'
Met het toestaan van woningbouw rond geitenhouderijen gaat de gemeente in tegen het advies van de GGD. De organisatie roept op tot terughoudendheid met het plaatsen van ‘gevoelige bestemmingen zoals woningen’ in de buurt van bestaande geitenbedrijven. “Daarbij geldt: hoe kleiner de afstand tot een geitenbedrijf, hoe groter het risico”, aldus de organisatie. “Met dit advies beoogt de GGD geen nieuwe of hogere gezondheidsrisico’s te laten ontstaan totdat er meer duidelijkheid is over de te nemen maatregelen om het risico op longontsteking te beperken.”

Geitenstop
Naar aanleiding van het VGO-onderzoek in 2014 heeft de provincie in 2017 een geitenstop afgekondigd. Dit moratorium betekent dat geitenhouderijen niet mogen uitbreiden, in ieder geval niet tot de uitkomsten van het vervolgonderzoek bekend zijn. Zo is de groei van een geitenhouderij aan de Schooltinkweg bij Zelhem eerder dit jaar al definitief tegengehouden. Dit bedrijf wilde groeien naar een kleine tweeduizend dieren.

Lees ook

IMG_20260905_003259005_HDR (002)

Høkersweekend 2026 - vrijdag

De aftrap van het Høkersweekend 2026 bij café de Tol was op zijn zachts gezegd regenachtig te noemen, maar dat mocht de toegestroomde bezoekers niet deren. Vanaf de middag ging de camping open en die liep al snel lekker vol.

Foto Bert Schieven met Burgemeester Patrick van Domburg(eigen foto)2

Restant van WOII‑vliegtuigbom overhandigd aan oorlogsmuseum ZIOT

Bij de nieuwbouwlocatie Het Witte Paard in Zelhem werd onlangs een niet‑ontplofte vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gevonden tijdens archeologische werkzaamheden. Het ging om een Britse bom van 500 pond, afkomstig uit een luchtaanval op Zelhem in maart 1945.

4-9-20267 TrialGP vrijdag (28)

Spannende openingsdag TrialGP op de Langenberg in Zelhem

De openingsdag van het WK TrialGP op de Motor Sport Accommodatie de Langenberg in Zelhem heeft vrijdagavond direct voor spektakel gezorgd. De volledige wereldtop in de trial motorsport is dit weekend aanwezig, aangevuld met sterke rijders uit de overige klassen.

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Emmanuel en Wim (002)

Nieuwe matchingsronde Buddy to Buddy

Op 16 oktober start Buddy to Buddy Bronckhorst een nieuwe matchingsronde met een feestelijk matchingsdiner. Daar ontmoeten alle nieuwe buddy’s elkaar voor het eerst. Daarna trekken zij een aantal maanden met elkaar op

2026-09-03 Een dokter met zusters in de tuin van het ziekenhuis. 0451 Fotocollectie Erfgoedcentrum Zutphen SZU002024856_039 (002)

Help mee Zutphense doodsbriefjes toegankelijk te maken voor uniek onderzoek

Van cholera, tuberculose en de pokken tot ouderdomskwalen en kindersterfte: duizenden Zutphense doodsbriefjes geven een uniek inkijkje in de gezondheid van eerdere generaties. Onderzoekers van onder andere de Radboud Universiteit starten daarom een project waarmee zij deze bijzondere historische bron toegankelijk maken voor onderzoek. Hiervoor hebben zij hulp nodig. Vrijwilligers kunnen via het platform Het Volk aan de slag met het invoeren van gegevens uit Zutphense doodsbriefjes.