gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Verborgen verhalen in de spotlight met de Gelderse Roos Prijs

Promobeeld1-002.jpg

De geschiedenis van Gelderland zit vol met verhalen die niet zomaar voor het oprapen liggen. Iedereen die een erfgoedproject kent dat zulke verborgen verhalen in de spotlight zet, kan het project aanmelden voor de Gelderse Roos Prijs 2026.

Yvonne Hofman |  | Aangepast op

De geschiedenis van Gelderland zit vol met verhalen die niet zomaar voor het oprapen liggen. Iedereen die een erfgoedproject kent dat zulke verborgen verhalen in de spotlight zet, kan het project aanmelden voor de Gelderse Roos Prijs 2026.

Elke twee jaar reikt Erfgoed Gelderland de Gelderse Roos Prijs uit. Deze prijs biedt een podium voor inspirerende erfgoedprojecten. Deze editie heeft als thema: ‘Verborgen Verhalen’. Denk aan verhalen over het dagelijkse 'doodgewone' leven, over een nog niet omgeslagen zwarte bladzijde uit de geschiedenis of over onderbelichte bevolkingsgroepen waarover de bronnen op het eerste gezicht (lijken te) zwijgen. De geschiedenis zit vol met verhalen die eerder nog niet zijn verteld en waar historici tot op heden nog weinig aandacht voor hebben gehad. Het zijn juist deze verhalen die zorgen voor een representatiever beeld van de geschiedenis.

Voor deze editie van de Gelderse Roos Prijs is Erfgoed Gelderland op zoek naar erfgoedprojecten die op een inspirerende manier verborgen verhalen aan het licht brengen. Dat kan bijvoorbeeld een oral history project zijn, een kunstinstallatie, een tentoonstelling, lezingenreeks of iets heel anders. Projecten die kans maken op de prijs zijn voorbeeldstellend en innovatief. Ze inspireren anderen om met het thema ‘Verborgen verhalen’ aan de slag te gaan.

Alle ingezonden projecten worden door Erfgoed Gelderland in de schijnwerpers gezet als goede praktijkvoorbeelden. Een vakjury buigt zich over de inzendingen om een winnaar te kiezen. De jury bestaat uit historici en erfgoedprofessionals die betrokken zijn bij het thema, onder wie: Stef Coenen, Jonge Historicus van het jaar in 2022/2023. Bijzonder hoogleraar Gelderse geschiedenis en landschapshistoricus Elyze Storms-Smeets. Directeur van Musea Zutphen, Paolo Martina. Voormalig bestuurslid bij het Lesbisch Archief Nijmegen, Linda Mans. En Sietse Jager, directeur van Museumpark Orientalis, het museum dat de vorige editie van de Gelderse Roos Prijs won.

Tot 1 maart 2026 kunnen projecten genomineerd worden. De winnaar van de Gelderse Roos Prijs ontvangt een geldbedrag van € 2.500,-.

Lees ook

Mattijs van den Berg (002).JPG

Zonder vrijwilligers geen vereniging

Sport-ID organiseert themabijeenkomst voor sportverenigingen

Vrijwilligers vormen het fundament van iedere sportvereniging. Toch worstelen veel verenigingen met het vinden en behouden van voldoende enthousiaste vrijwilligers. Om sportverenigingen hierbij te ondersteunen, organiseert Sport-ID samen met Start2Create eind mei en begin juni een tweedelige themabijeenkomst rond het werven, waarderen en behouden van vrijwilligers.

WhatsApp Image 2026-05-11 at 15.22.25.jpeg

VV Vorden neemt vernieuwde sportaccommodatie in gebruik, maar kijkt alweer vooruit

De vernieuwde sportaccommodatie van VV Vorden is afgelopen zaterdag feestelijk in gebruik genomen. Met een feestelijk openingsmoment werd het zogenaamde ‘Masterplan B’ afgerond, tot vreugde van voorzitter Jarno Messing. Volgens hem zit er echter nog wel meer in het vat.

WhatsApp Image 2026-05-09 at 18.53.56 (1).jpeg

Fancy Fair voor schoolbouw op Karimunjawa

In oktober, tijdens een rondreis op Java, kwam Jeffrey Tamosowa terecht op een klein eiland vlak boven Java. Het voelde daar alsof de tijd vijftig jaar had stilgestaan: puur, rustig en nog nauwelijks ontwikkeld.

Grootouders.jpg

Gezellige en drukbezochte groene markt in Gorssel

Zaterdag 9 mei stond Gorssel volop in het teken van duurzaamheid, ontmoeting en inspiratie tijdens de groene markt rondom de protestantse kerk aan de Hoofdstraat. Het was de hele dag gezellig druk bij het evenement, dat werd georganiseerd door de stichting Grootouders voor het Klimaat.

JB-Elfiazondagdag-2026-05-10-0020.JPG

Elfia trekt veel bezoekers naar Kasteel Vorden

Dit weekend streek het fantasyfestival Elfia neer bij Kasteel Vorden en dat zorgde voor een bijzondere sfeer rond het historische kasteel. Drie dagen lang liepen bezoekers rond in kleurrijke kostuums, fantasierijke figuren, muziek en allerlei bijzondere ontmoetingen.

Rechtbank Arnhem  goede.jpg

Na Hengelo roert ook Vorden zich: 'Geen jonge asielzoekers hier'

Elf omwonenden van een geplande opvang van minderjarige asielzoekers in Vorden en de gemeente Bronckhorst stonden vrijdag in Arnhem tegenover elkaar bij de voorzieningenrechter. Inzet: "Op ons industrieterrein geen opvanglocatie."