gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Velswijker verwacht goed wijnjaar in Achterhoek

Jan-Jansen-druif

Bij de biologische wijngaard Um D'n Olden Smid in Velswijk hebben ze geen last van de droge zomer en verwachten ze een goed wijnjaar voor de Achterhoek. De druiven van eigenaar Jan Jansen staan al meer dan vijftien jaar op het perceel en kunnen goed zonder regenwater.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op

Bij de biologische wijngaard Um D'n Olden Smid in Velswijk hebben ze geen last van de droge zomer en verwachten ze een goed wijnjaar voor de Achterhoek. De druiven van eigenaar Jan Jansen staan al meer dan vijftien jaar op het perceel en kunnen goed zonder regenwater.

"De wortels die groeien naar het grondwater toe, dus de droogte is geen probleem", laat de wijnboer weten. "Ik hoef hier ook nooit te sproeien, dus dat is gunstig." Op zijn wijngaard werkt Jansen met de 'gordijnmethode', het bladerdak boven de druiven zorgt voor bescherming tegen de felle zon. De biologische wijnboer is tot nu toe erg positief over 2022 als wijnjaar in de Achterhoek. "De temperatuur is redelijk constant, soms is het wel een beetje erg warm zoals de afgelopen periode, maar dankzij de gordijnmethode hebben wij geen last van druiven die door de zon verbranden. Die hangen onder een bladerdek", vertelt de wijnboer. "De weersomstandigheden zijn ook reden voor minder schimmels, dat is voor ons als biologische wijngaard wel gunstig. Anderen hebben daar geen last van, want die kunnen wel chemisch bestrijden."

Jansen is niet de enige wijnboer in de regio. De Achterhoek telt ruim dertig hectare aan wijngaarden, desondanks twijfelt hij of de regio al een échte wijnstreek te noemen is: "Ik denk wel dat we er bekend om zijn, maar of dat alleen de Achterhoek is? Je hebt natuurlijk in de Achterhoek veel kleine wijngaarden, dat speelt wel mee in de bekendheid." In andere delen van het land zitten er volgens Jansen niet zo veel bij elkaar. "Je hebt eigenlijk in het hele land wijngaarden, die zijn meer verspreid", legt de eigenaar van de wijngaard uit. "Hier zijn van oudsher meer boeren die begonnen zijn om naast hun bedrijf ook anderen producten te produceren."

De druiven van Jansen worden eind september of begin oktober geoogst. Op dit moment is de Velswijker erg positief over het wijnjaar 2022, maar de komende maanden worden belangrijk. "Ik hoop dat de temperatuur een beetje constant blijft", aldus de wijnboer, warmte zorgt er volgens hem voor dat de druiven beter rijpen: "De zon is ook medebepalend, maar meestal als de temperatuur goed is, komt er ook wel zon."

https://www.youtube.com/watch?v=2YRH3pmMrRc
Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

Flonkergood

Verhalen veur Flonkergood 2027: ’t Kon minder

De organisatie van de Waeke van het ‘Achterhookse en Liemerse Book’ is weer op zuuk naor mooie streektaalschriefsels. De mooisten wordt publiceerd in Flonkergood, ‘t kadobuukske da’j in de Waeke, begin meert 2027, gratis kriegt biej ankoop van ‘n streek(taal)boek.

P1012458 (002)

25.00ste bezoeker Burgmeester Kruijffbad in Steenderen: een record

Donderdagochtend 10 september om tien over negen ’s ochtends stond Corolien Beijer uit Rha al op de stoep van het zwembad, op de fiets vanuit huis. Nietsvermoedend liep ze het zwembad binnen.

watermolen Lochem 2

Jarig LochemEnergie schenkt cadeau aan Lochem

De energiecoöperatie LochemEnergie bestaat eind september 15 jaar en schenkt daarom alle inwoners van Lochem een cadeau: de restauratie van de watermolen bij de fietsbrug over de Berkel. Het cadeau staat symbool voor de pogingen die LochemEnergie zich al tien jaar getroost om stroom op te wekken met waterkracht uit de Berkel.

SporthalVordenGLD

Financiële tegenvaller bij verbouwing sporthal Vorden minder dan eerder verwacht

Voor de renovatie en verduurzaming van sporthal 't Jebbink in Vorden is 425.000 euro extra nodig. Dat bedrag ligt fors lager dan de tegenvaller van bijna 1 miljoen euro waar de gemeente eerder rekening mee hield.

DSC03909 (002)

Nieuw Taalpunt en meertalige collectie geopend BIJ de bieb in Warnsveld

Woensdag 9 september zijn in Bibliotheek Warnsveld het nieuwe Taalpunt en een meertalige jeugdcollectie officieel geopend. De collectie bestaat uit prentenboeken in verschillende talen en geeft jonge kinderen de mogelijkheid om samen met hun ouders te lezen in de taal die zij thuis spreken. Wethouder Sjoerd Wannet was bij de opening aanwezig.

GerritWolsinkRechtenvrij1

‘De vliegende tandarts’ Gerrit Wolsink blikt in Hengelo terug op carrière en roem

Hij is vijfvoudig winnaar van de Grand Prix van Carlsbad, tweevoudig vicewereldkampioen motorcross en beter bekend als de ‘vliegende tandarts’. Toch voelde Hengeloër Gerrit Wolsink zich nooit thuis in de schijnwerpers. Tijdens een eerbetoon in zijn geboortedorp blikt de 80-jarige motorcrosslegende terug op zijn carrière en de keerzijde van bekendheid.