gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Schuimparty's De Betteld waarschijnlijk oorzaak van PFAS-vervuiling Bronckhorst

Schuimparty’s op camping De Betteld zijn hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van de PFAS-vervuiling in de wateren in Bronckhorst. In juni van dit jaar werden er hoge concentraties PFAS gemeten in het water bij de Betteld, de Oosterwijkse Vloed en de Baakse Beek.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

Schuimparty’s op camping De Betteld zijn hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van de PFAS-vervuiling in de wateren in Bronckhorst. In juni van dit jaar werden er hoge concentraties PFAS gemeten in het water bij de Betteld, de Oosterwijkse Vloed en de Baakse Beek.

“Het organiseren van feesten met PFAS houdend schuimmiddel is de meest waarschijnlijke bron van de vervuiling. Dit is de conclusie na grootschalig onderzoek van de overheden naar de oorzaak van de PFAS vervuiling, die in het voorjaar van 2024 aan het licht kwam”, laten de gemeente Bronckhorst, provincie Gelderland en het Waterschap Rijn en IJssel weten. Boringen op de ligweide en het strand ten noorden van de plas hebben laten zien dat het PFAS houdende schuim via de bodem en grondwater is verspreid.

De eigenaar van camping De Betteld, moet met een plan komen om het PFAS uit de wateren te krijgen. De hoge concentratie is namelijk fors boven de toegestane waarden. “De zeer hoge PFAS-waarden kunnen risico’s opleveren voor de gezondheid en het milieu. Daarom is het noodzakelijk dat De Betteld de vervuiling opruimt”, laat wethouder Evert Blaauw weten.

De eigenaar van de camping was woensdagochtend niet beschikbaar voor commentaar.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Emmanuel en Wim (002)

Nieuwe matchingsronde Buddy to Buddy

Op 16 oktober start Buddy to Buddy Bronckhorst een nieuwe matchingsronde met een feestelijk matchingsdiner. Daar ontmoeten alle nieuwe buddy’s elkaar voor het eerst. Daarna trekken zij een aantal maanden met elkaar op

2026-09-03 Een dokter met zusters in de tuin van het ziekenhuis. 0451 Fotocollectie Erfgoedcentrum Zutphen SZU002024856_039 (002)

Help mee Zutphense doodsbriefjes toegankelijk te maken voor uniek onderzoek

Van cholera, tuberculose en de pokken tot ouderdomskwalen en kindersterfte: duizenden Zutphense doodsbriefjes geven een uniek inkijkje in de gezondheid van eerdere generaties. Onderzoekers van onder andere de Radboud Universiteit starten daarom een project waarmee zij deze bijzondere historische bron toegankelijk maken voor onderzoek. Hiervoor hebben zij hulp nodig. Vrijwilligers kunnen via het platform Het Volk aan de slag met het invoeren van gegevens uit Zutphense doodsbriefjes.

genomineerden en erfgoedprijs (002)

Stadsgidsen Bredevoort winnaars Erfgoedprijs 2026

Op donderdagavond 3 september zijn de stadsgidsen van Bredevoort uitgeroepen tot winnaars van de Erfgoedprijs 2026. Zij werden benoemd als winnaar uit een groep van zes genomineerden: Berbuland, Kwikkelstraat 16 Dinxperlo, Raadhuisstraat 5 Dinxperlo, Vincenth Schreurs en de vrijwilligers van de Stichting Restauratiefonds Oude Sint Helenakerk en de gekozen winnaars, de Stadsgidsen Bredevoort.

Digitale hulp (002)

Wordt handiger met telefoon, tablet of computer

Voor iedereen die een smartphone, tablet of computer heeft en wat meer zelfvertrouwen wil krijgen bij gebruik van het apparaat, is er de beginnerscursus Klik & Tik.

Dorpendeal Wichmond-Vierakker (groepsfoto) (002)

Inwoners Wichmond-Vierakker dolblij met aanvraag dorpendeal

Inwoners van Wichmond-Vierakker werkten de afgelopen periode hard aan de plannen voor een vijftal ambitieuze projecten waarvoor zij een provinciale subsidie, een dorpendeal willen aanvragen. Gemeente Bronckhorst, die de officiële aanvraag bij de provincie namens het dorp moet doen, zette deze week de laatste handtekening onder de intentieverklaring en heeft de officiële aanvraag verstuurd. Het dorp Wichmond-Vierakker vraagt een bedrag van 377.775 euro bij de Provincie Gelderland aan.