gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

PFAS in zwemwater bij Zelhem, 'spoedonderzoek' naar alle recreatieplassen

Zwemwater10

In de recreatieplas bij camping De Betteld in Zelhem is een verhoogde waarde van PFAS aangetroffen. Het is de eerste keer dat het water door de provincie is gecontroleerd, eerder werd ook in Dinxperlo een soortgelijke ontdekking gedaan. Andere recreatieplassen worden nu 'met s...

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op

In de recreatieplas bij camping De Betteld in Zelhem is een verhoogde waarde van PFAS aangetroffen. Het is de eerste keer dat het water door de provincie is gecontroleerd, eerder werd ook in Dinxperlo een soortgelijke ontdekking gedaan. Andere recreatieplassen worden nu 'met spoed' onderzocht, mensen hoeven zich volgens het RIVM niet direct zorgen te maken.

“Er is geen acuut gevaar”, geeft Coen Berends, persvoorlichter van het RIVM aan. “We kennen niemand die direct ziek is geworden van PFAS, maar we weten op basis van onderzoek wel dat het niet gezond is om er te zwemmen.” Het afsluiten door blauwalg gebeurt al vaker, maar dit is het eerste jaar dat zwemplassen in de Achterhoek te maken krijgen met PFAS-controles. Dat komt omdat er vanuit het RIVM nieuwe advieswaarden zijn uitgedaan, waardoor provincies en waterschappen handvaten hebben voor de controles.

Het Waterschap Rijn en IJssel heeft vorige maand metingen in Zelhem gedaan, de eigenaar van De Betteld kreeg dinsdagmiddag te horen dat daarbij verhoogde concentraties PFAS zijn gevonden. Dit is een verzamelnaam voor allerlei chemische stoffen die gevaarlijk kunnen zijn voor de volksgezondheid. Daarom is per direct een negatief zwemadvies uitgedaan. De waarschuwing is breder, ook honden zouden niet meer moeten zwemmen in het water. Vis die is gevangen in de plas zou ook niet moeten worden gegeten. Er worden waarschuwingsborden bij de Betteld geplaatst.

“Wij vinden dit natuurlijk hartstikke beroerd”, verzucht campingeigenaar Gerard Hobelman van De Betteld. De recreatieplas van ongeveer vijf hectare is sinds 2008 in gebruik, nadat het graafwerk in 2002 van start ging. Elke zomer zwemmen honderden campinggasten in het water. Nu moet Hobelman ze echter waarschuwen. “Voor ons is het wrang, want wij willen graag dat mensen heerlijk kunnen zwemmen. Ik weet niet of er nu minder bezoekers komen. Vroeger hadden we een camping zonder plas, toen waren we ook populair. Maar het kan zijn dat een enkeling nu niet meer komt.”

Aangezien dit het eerste jaar is dat zwemwater in de Achterhoek wordt gecontroleerd op PFAS, kan het verstrekkende gevolgen hebben voor de recreatie in de regio. Want ook het water in Stroombroek, ’t Hilgelo en de Rhederlaag wordt gecontroleerd. “We hebben 75 zwemwateren die één keer per maand worden onderzocht”, geeft een provinciewoordvoerder aan, die niet weet of de andere wateren in de Achterhoek al gekeurd zijn. “Die plassen worden nu met spoed onderzocht op de aanwezigheid. Ik kan nog niet zeggen wanneer de resultaten bekend zijn."

Hoe de PFAS in zwemwateren terecht komt, is voor zowel het RIVM, de campingeigenaar als de provincie onduidelijk. De kennis over de chemische stoffen is nog beperkt, er is wel een groot programma uitgerold om meer duidelijkheid te krijgen. “Het wordt wel op allerlei manieren verspreid, via blusapparatuur en het verzetten van grond”, geeft de RIVM-woordvoerder aan. “We weten eigenlijk alleen dat het in het hele land zit, de PFAS. Onderdeel van het programma is ook om te onderzoeken hoe het in de natuur terecht is gekomen.”

Campinggasten op De Betteld wordt voorlopig in ieder geval afgeraden om te zwemmen in de plas. Eigenaar Hobelman gaat zelf wel verder onderzoek doen naar aanleiding van de PFAS-meting van het waterschap. “We willen weten of het een incident is, die constatering, want ze hebben één test gedaan op ene hoekje van de plas”, zegt de Zelhemse campingeigenaar. “Misschien is daar iets gebeurd waar wij niks van weten. Dus we gaan meer monsters nemen, op meerdere plekken.”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

Op basisschool 't Prisma in Doetinchem won Matthijs Röttger een uitje voor het hele gezin naar het Klimbos in Ruurlo_ (002)

Dankzij Wiesneus op avontuur in Klimbos Ruurlo en het Achterhoeks Openluchtmuseum

Het ‘Wiesneusjaar’ werd afgelopen week afgesloten met de prijsuitreiking aan de Achterhoekse winnaars van de puzzels en opdrachten uit het Wiesneus-blad. Dit zijn Matthijs Rötger en Tim Hakvoort. Matthijs zit in groep 5 van basisschool ’t Prisma in Doetinchem. Tim zit in groep 6 van de St. Bernardusschool in Keijenborg. Zij kregen een bij het thema van Wiesneus ‘Op avontuur!’ passende avontuurlijke prijs, namelijk kaartjes voor het Klimbos in Ruurlo.

Gemeentehuis-Berkelland

Berkelland houdt procedure voordracht wethouders tegen het licht

De gemeente Berkelland gaat de procedure rond de voordracht en benoeming van wethouders tegen het licht houden. Het presidium heeft woensdag 8 juli besloten om de beschikbare mogelijkheden voor integriteitsonderzoeken bij kandidaat-wethouders te laten analyseren en te bekijken of de huidige werkwijze moet worden aangepast. Burgemeester en griffier werken daarvoor een voorstel uit dat na de zomer aan de gemeenteraad wordt voorgelegd.

CollegeBronckhorst1

Wethouders Bronckhorst geïnstalleerd: vier nieuwkomers in het college

Het nieuwe college van Bronckhorst is donderdag in de laatste raadsvergadering voor het zomerreces geïnstalleerd. Voor het eerst in de gemeente gaan er vijf wethouders aan de slag. Onder leiding van burgemeester Patrick van Domburg gaan vier nieuwe wethouders en één zittende wethouder de komende vier jaar aan de slag met de uitvoering van het coalitieakkoord.

WhatsApp Image 2026-07-09 at 23.34.37

Brand in schuur van zeilmakerij in Zelhem snel onder controle

In een schuur van een zeilmakerij aan de Handelsweg in Zelhem is donderdagavond brand uitgebroken. Het bijgebouw op het terrein liep daarbij flinke schade op

lochem gemeentehuis0

Centrum Lochem gaat op de schop: meerdere werkzaamheden in augustus

Het centrum van Lochem wordt in augustus flink onder handen genomen. De gemeente richt de parkeerplaats aan de Slootwijkersteeg opnieuw in en maakt het terrein aan de Zuiderbleek bouwrijp voor woningbouw.

stan-bouman-gemeentehuis-aalten-b-42_bewerkt1

Gemeente Aalten onder actief toezicht op asielopvang: “We werken hard aan het realiseren van opvang”

De gemeente Aalten is door het ministerie van Asiel en Migratie onder actief toezicht geplaatst in het kader van de Spreidingswet. Dat blijkt uit een brief die het college heeft ontvangen, na beoordeling van de voortgang van gemeenten bij het realiseren van opvangplekken voor asielzoekers.