gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Het Aquadomum in Zelhem: “alles kan en is anders”

Tekening-002

Het thema van Open Monumentendag 2025 is Erfgoed & Architectuur – Gebouw(d) om te blijven

Yvonne Hofman |  | Aangepast op

Het thema van Open Monumentendag 2025 is Erfgoed & Architectuur – Gebouw(d) om te blijven

Een verrassend gebouw aan de Aaltenseweg, middenin de bossen rond Zelhem. Volstrekt energieneutraal, half boven, half onder water. Het gebouw is onopvallend in de natuur weggedoken. En bijzonder: een grote woonkamer waar de vissen naar binnen gluren. Het heeft 10 slaapplekken, een paar badkamers, een sauna, een observatiepost en een fantastische tuin met vijver. En dan kom je tijdens een wandeling ook nog een grote boomhut tegen.

Na een lange, niet eenvoudige periode van voorbereiding kreeg Henk Wolbrink rond 2009 toestemming om het door hem bedachte project uit te voeren. In 2021 was het gebouw klaar. Al het voor het huis en de boomhut gebruikte materiaal komt van eigen terrein.

Het Aquadomum is een project van uitersten, leven van en met de natuur in een omgeving van bossen, motorcross en bungalowpark. En toch is er rust, ruimte en licht.

Er worden rondleidingen gegeven en men kan het huis voor korte tijd huren om zo de beleving optimaal te ervaren. “Je woont als het ware in een aquarium. Als je dan in de huiskamer geniet van het uitzicht onder water kun je op een groot scherm binnen ook beleven wat er zich buiten afspeelt.”

Het gebouw oogt met zijn grote schuine glazen vlakken als een ruimteschip dat in de Star Wars-films niet zou hebben misstaan: weggedoken in een grote aarden wal en deels onder water. De bovenste verdieping is boven het maaiveld gerealiseerd met daarboven een kleine observatietoren met een prachtig uitzicht.

Het gras wordt gemaaid door de aanwezige herten. Aardwarmte, zonnepanelen en collectoren zorgen voor de nodige energie. De overtollige warmte wordt in de zomer in het grondwater opgeslagen om in de winter gebruikt te worden voor de verwarming van het huis. Geen radiatoren maar vloerverwarming en een houtkachel. In de zomer is er verkoeling via een ventilatiebuis die door de vijver loopt.

Het project ligt op één van de droogste plekken van Nederland, en toch al dat water? Een ingenieus systeem pompt het water op, filtert het en laat het stromen, kortom het lééft. Ingenieus? “Beslist niet, wel anders”, zegt Henk.

Het Aquadomum is dan wel geen architectonisch erfgoed maar wel een hypereigentijds monument, gebouw(d) om te blijven. Daarom is de stichting Open Monumentendag Bronckhorst er trots op dat dit monument open huis houdt op 13 en 14 september a.s.

https://soundcloud.com/radio-ideaal/aquadomum-15-07-2025?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing&si=bda7f6bc800349bea22e6667f0788a8f

Lees ook

WSPW-4

GGD Noord- en Oost-Gelderland trekt de regio in tijdens Wereld Suïcide Preventie Week

Van 4 tot en met 11 september trekt GGD Noord- en Oost-Gelderland met de regiotour ‘Praten kan levens redden’ langs weekmarkten in de regio. Deskundigen op het gebied van suïcidepreventie gaan in gesprek met inwoners over mentale gezondheid, het voorkomen van zelfdoding en het belang van naar elkaar omkijken. De regiotour doet Vorden, Zutphen, Groenlo, Heerde, Winterswijk, Epe en Hattem aan.

BrandweerReanimatie

Brandweer Lochem doet mee met reanimatiepilot: 'Wij kunnen snel hulp bieden'

Brandweer Lochem wordt sinds begin deze maand ook gealarmeerd voor reanimaties in het eigen verzorgingsgebied. De brandweerpost doet mee aan een vrijwillige pilot binnen de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Postcommandant Eddy Hiddink is blij dat zijn korps op deze manier extra hulp kan verlenen.

KmK (002)

Angelique Krüger aan vooravond Achterhoekse megaklus

Klussen met Krüger: Zo heet de splinternieuwe reallife-soap van de bekende Gelderse tv-presentator Angelique Krüger.

WIELRENARCHIEF

Wielrenners trotseren opnieuw Baakse klinkers tijdens Hel van Baok

De klinkers in het buitengebied van Baak vormen zondag 23 augustus het decor van de wielerwedstrijd ‘Hel van Baok’. Zo’n negentig wielrenners strijden dan om de winst op een parcours, waarbij vooral de beruchte klinkerstrook op de Vrendenbargsedijk het verschil moet maken. Martin Weijers van Wielervereniging Vierakker Wichmond is blij dat er nog wielerwedstrijden zoals deze worden gereden.

WhatsApp Image 2026-08-20 at 15.34.37

Keijenborgse zorgcentrum staat voor flinke verandering

Zorgcentrum Maria Postel in Keijenborg krijgt een nieuwe toekomst. Remon van Amersfoort, eigenaar van Huize Sonnevanck in Hengelo, gaat de zorglocatie voortzetten nadat de vorige zorginstelling failliet ging. Hij wil van de Maria Postel weer een plek maken die een actieve rol speelt in het dorp en de maatschappij.

WillemienUilen10

Uilen helpen Willemien Weerman door zware periode heen

Adamo zingt C’est ma vie en voor haar klinkt het Franse chanson uit de muziekbox misschien wel als C’est la vie. Ze is ongeneeslijk ziek en heeft dat mede door het tekenen en het schilderen van uilen een plek gegeven. Willemien Weerman exposeert vanaf zaterdag met haar ‘uilen’ in haar woonplaats Hengelo.