gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Herdenking Rademakersbroek 2025

20250302-Herdenking-Rademakersbroek-Varsseveld023

Zondag was het 80 jaar geleden dat 46 Nederlanders in een tarweveld aan het Rademakersbroek bij Varsseveld zijn geëxecuteerd. Zondagmiddag vond, ter nagedachtenis hieraan, een herdenking plaats. Een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur van de gemeente Oude IJsselstreek,...

Gerard Koerntjes |  | Aangepast op

Zondag was het 80 jaar geleden dat 46 Nederlanders in een tarweveld aan het Rademakersbroek bij Varsseveld zijn geëxecuteerd. Zondagmiddag vond, ter nagedachtenis hieraan, een herdenking plaats. Een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur van de gemeente Oude IJsselstreek, leerlingen van groep 7/8 van basisschool De Meeander uit Heelweg en het Kleinkoor Vocaliste verzorgden in een sobere bijeenkomst de herdenking bij het monument.

Ieder jaar wordt op 2 maart een herdenking gehouden bij het monument aan de Rademakersbroek. Op 2 maart 1945 werden 46 gevangenen door de Duitsers uit de Doetinchemse gevangenis De Kruisberg gehaald en in het graanveld bij Rademakersbroek, even buiten Varsseveld, geëxecuteerd. De gevangenen waren mensen die door de Duitsers gevangen gezet waren voor relatief kleine vergrijpen, of soms slecht voor het vermoeden daarvan. Kandidaten voor represailles door de Duitsers.

De executie van deze 46 mensen was een vergelding voor het ombrengen van vier Duitse soldaten door verzetsgroep de Bark. De Bark was een oude boerderij tussen Aalten en Dinxperlo, waar een verzetsgroep/knokploeg regelmatig samenkwam. Eind februari stuiten de vier Duitsers bij toeval op de boerderij. Ze waren aan het kijken waar ze geschut het best konden opstellen voor de verdediging tegen de oprukkende geallieerden. Of beter gezegd: om de terugtocht te dekken, de oorlog was bijna voorbij en iedereen wist het.

Meer foto’s in ons fotoboek

Lees ook

FOTO VAN GLD

Inwoners Barchem strijden tot de rechter om komst zonnepark te voorkomen

De publieke tribune in de rechtbank in Arnhem zit maandagochtend goed vol. Inwoners uit het buitengebied van Barchem verzetten zich tegen de aanleg van een zonnepark en komen dat bij de bestuursrechter toelichten. Samen met hun advocaat en verschillende deskundigen proberen zij de rechter ervan te overtuigen dat een zonnepark van 16 hectare, ongeveer 22 voetbalvelden groot, niet de juiste keuze is.

stan-bouman-gemeentehuis-aalten-b-42_bewerkt1

Drie locaties in beeld voor opvang asielzoekers in Aalten

Gemeente Aalten heeft drie locaties aangewezen die verder worden onderzocht als mogelijke plek voor de opvang van asielzoekers. Het gaat om die locaties in en rond de kern Aalten: ’t Walfort, Kriegerdreef en Eerste Broekdijk 71. De gemeente en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderzoeken de komende weken per locatie wat nodig is om daar opvang mogelijk te maken. Uit deze locaties wordt uiteindelijk een keuze gemaakt. Er is hierover nog geen besluit genomen

Aanplanting 2025 - SLG - 27 - Marcel de Bont Fotografie

Achterhoeks erfgoed bewaren? Plant dit najaar nog een Rossel Collectie Boomgaard

Liefhebbers van oude fruitrassen kunnen zich dit najaar nog aanmelden voor een Rossel Collectie Boomgaard. Wie de ruimte heeft om minimaal tien fruitbomen te planten, ontvangt een bijzondere collectie fruitbomen.

IMG-20261011-WA0012 (002)

Een Achterhoekse regenboogvlag voor Camping Veldzicht

Jaime Lebbink, organisator van de LHBTIQ+-gemeenschap in Berkelland, heeft samen met wethouders Betsy Wormgoor en Joost Olthof een Achterhoekse regenboogvlag overhandigd aan campingeigenaresse Gina Scholten.

JB-volkstoneel-2026-10-09-0122

Volle feesttent in buurtschap Varssel voor “Boer zoekt slip”

Het Volkstoneel Varssel bracht dit weekend het komische toneelstuk “Boer zoekt slip” ten tonele, en dat werd beloond met een volle feesttent in buurtschap Varssel. Het publiek genoot volop van de chaos, de verwarring en de vele lachmomenten die het stuk te bieden had.

DSC_1290

90 jaar Vordens Mannenkoor gevierd met concert

Dit jaar is het negentig jaar geleden dat het Vordens Mannenkoor werd opgericht. Dat werd op grootste wijze gevierd en wel op zaterdagavond 10 oktober.