gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Explosieve groei in aantal lammetjes bij schaapskudde De Belhamel na zwaar blauwtongjaar

Belhamelschapen0
Foto: REGIO8

Slechts acht lammetjes huppelden in 2025 rond bij schaapskudde de Belhamel nabij Vorden. Deze lente zijn er maar liefst 160 lammetjes meer dan vorig jaar. Na een zwaar jaar waarin de schaapskudde door de blauwtongepidemie alle zeilen moest bijzetten, is het aantal lammetjes nu explosief toegenomen om de kudde weer op peil te brengen.

Viggo Zweverink | Remco Geurts |  | Aangepast op

“Net als andere schaapskuddes heeft het hier wel een impact gehad, vooral ook in de verzorging van de schapen. We hebben echt gewoon bij moeten schakelen om ze goed gezond te houden en om het dierenwelzijn ook hoog te houden,” zegt schaapsherder Peter Toorneman. “Je wordt dierverzorger of schaapherder omdat je van schapen en natuur houdt, op het moment dat het daarin achterblijft, dan is het niet leuk. Dat is het meest verschrikkelijke wat er is.”

Het doet de schaapsherder goed om te zien dat de lammetjes nu weer gezond rondhuppelen in de wei: “We zien nu dat de lammeren echt makkelijk groeien en dat doen ze omdat de ooien goed gezond zijn. Ze groeien in de beginfase natuurlijk vooral op melk en als dat niet goed is of niet komt, dan ligt het bij de ooien. Onze taak is vooral om de ooien gezond te houden en dan groeien die lammeren ook. We zien nu dat het makkelijk gaat, het loopt gewoon.”

Dankzij de blauwtongvaccins lijkt de kudde beter bestand tegen het virus. Toch laat de herder weten dat de onzekerheid niet weg zal gaan. “Blauwtong is weer op de terugweg, maar het is niet zo dat hij niet weer terug kan komen of in een andere variant”, aldus Toorneman. “Dat zijn onzekerheden die erbij horen.”

Inmiddels kan de schaapskudde, door de grote lammetjes‘babyboom’ gewoon weer graaswerkzaamheden uitvoeren.

Lees ook

7-10-2026 Clinic veldrijden met Joris Nieuwenhuis (19)

Veldrijdclinic groot succes bij ZAMC

De veldrijdclinic bij de ZAMC in Zelhem is woensdag 7 oktober uitgegroeid tot een groot succes. Maar liefst 60 enthousiaste kinderen deden mee aan de training, die werd gegeven door de Zelhemse topveldrijder Joris Nieuwenhuis.

Burgemeestersontbijt 2026

Burgemeester ontbijt met leerlingen van SBO Diekmaat/da Vinci

“Een goede start maakt het verschil”

Financien muntjes geld

Begroting 2027 op orde, voorbereiding op financieel uitdagende jaren gestart

Gemeente Aalten presenteert begroting 2027

Het college van burgemeester en wethouders van gemeente Aalten presenteert de begroting voor 2027. De gemeente staat in 2027 voor een financieel tekort van € 1,8 miljoen wat oploopt naar € 5 miljoen in 2030. Om de begroting voor 2027 sluitend te maken heeft het college enkele financiële voorstellen aan de raad voorgelegd. Tegelijkertijd blijft de gemeente investeren in woningbouw, de leefomgeving, een sterke sociale basis en goede dienstverlening. Met de uitdaging om ook in de komende jaren de begroting rond te krijgen.

kranten

Gemeente onder actief toezicht voor opvang asielzoekers

De gemeente Oude IJsselstreek is door het Ministerie van Asiel en Migratie onder actief toezicht geplaatst. Het betekent dat de gemeente nog niet voldoende opvangplekken heeft gerealiseerd voor vluchtelingen en daarmee niet voldoet aan de taakstelling van de Spreidingswet. De gemeente heeft hier begin oktober een brief van het ministerie over ontvangen. Deze brief komt niet als een verrassing. Het college gaat in gesprek met het ministerie.

CalleJansen0

Sabattical Calle Janssen, stopt als fractievoorzitter LochemGroen!

Calle Janssen stopt als fractievoorzitter van LochemGroen! én met een actieve rol binnen de lokale politiek in Lochem. Hij maakt een pas op de plaats voor een sabbatical en vertrekt met zijn gezin voor een half jaar naar Spanje en Portugal.

IMG_7729 (002)

Calle Janssen (LochemGroen!) stopt als raadslid en gaat een halfjaar op reis met zijn gezin

Calle Janssen, fractievoorzitter van LochemGroen!, neemt ontslag als lid van de gemeenteraad van Lochem. De raadsvergadering van 27 oktober wordt zijn laatste. Vanaf november neemt Karen IJssels het fractievoorzitterschap over. Janssen vertrekt met zijn gezin voor zes maanden naar Spanje en Portugal. Jonah Heidweiller uit Exel, net als Janssen mede-oprichter van de partij, volgt hem op als raadslid. Hij neemt naar verwachting in november plaats in de raad, naast Karen IJssels en Maartje Schepel.