gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Explosieve groei in aantal lammetjes bij schaapskudde De Belhamel na zwaar blauwtongjaar

Belhamelschapen0
Foto: REGIO8

Slechts acht lammetjes huppelden in 2025 rond bij schaapskudde de Belhamel nabij Vorden. Deze lente zijn er maar liefst 160 lammetjes meer dan vorig jaar. Na een zwaar jaar waarin de schaapskudde door de blauwtongepidemie alle zeilen moest bijzetten, is het aantal lammetjes nu explosief toegenomen om de kudde weer op peil te brengen.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

“Net als andere schaapskuddes heeft het hier wel een impact gehad, vooral ook in de verzorging van de schapen. We hebben echt gewoon bij moeten schakelen om ze goed gezond te houden en om het dierenwelzijn ook hoog te houden,” zegt schaapsherder Peter Toorneman. “Je wordt dierverzorger of schaapherder omdat je van schapen en natuur houdt, op het moment dat het daarin achterblijft, dan is het niet leuk. Dat is het meest verschrikkelijke wat er is.”

Het doet de schaapsherder goed om te zien dat de lammetjes nu weer gezond rondhuppelen in de wei: “We zien nu dat de lammeren echt makkelijk groeien en dat doen ze omdat de ooien goed gezond zijn. Ze groeien in de beginfase natuurlijk vooral op melk en als dat niet goed is of niet komt, dan ligt het bij de ooien. Onze taak is vooral om de ooien gezond te houden en dan groeien die lammeren ook. We zien nu dat het makkelijk gaat, het loopt gewoon.”

Dankzij de blauwtongvaccins lijkt de kudde beter bestand tegen het virus. Toch laat de herder weten dat de onzekerheid niet weg zal gaan. “Blauwtong is weer op de terugweg, maar het is niet zo dat hij niet weer terug kan komen of in een andere variant”, aldus Toorneman. “Dat zijn onzekerheden die erbij horen.”

Inmiddels kan de schaapskudde, door de grote lammetjes‘babyboom’ gewoon weer graaswerkzaamheden uitvoeren.

Lees ook

JB-Petrollaren-2026-06-13-0011

Oude tractoren op petroleum toeren door de gemeente Lochem

Op zaterdag 13 juni werd in de gemeente Lochem de Petroleumrit georganiseerd door het OTMV afdeling Gelderland.

Patrick Nijenhuis1

Heavensride 2026: fietsen voor een hoger doel met de Duveltrappers

Op zaterdag 27 juni 2026 is het weer zover: de Heavensride. Voor de tweede keer stapt het team Duveltrappers op de fiets om deze bijzondere tocht te rijden. Een sportieve uitdaging van formaat, maar vooral een dag met een diepere betekenis.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Nog voor het zomerreces duidelijkheid over coalitie Bronckhorst

GBB, PRO Bronckhorst, VVD en D66 verwachten nog voor het zomerreces een coalitieakkoord en een nieuw college te presenteren. Dat liet GBB-fractievoorzitter Robbert van Velsen donderdagavond weten tijdens een update aan de gemeenteraad.

car-1865856_1280

Verkeerd dragen van de gordel: duizenden boetes in Gelderland

Even een kort ritje zonder gordel, of hem pas omdoen als je twee straten verder bent: het is gevaarlijk én het kan je een forse prent opleveren. In 2025 werden in Gelderland 3.052 boetes uitgedeeld voor het niet of verkeerd dragen van de gordel. Dat zijn er 17% meer dan in 2024. Dat blijkt uit onderzoek van occasion- en vergelijkingsplatform Gaspedaal.nl.

aerofonia 1 (002)

Blazersensemble Aerofonia zoekt leden om samen vrolijke muziek te maken

Binnen Boogie Woogie, centrum voor kunst en cultuur in Winterswijk, zijn meerdere ensembles actief. Een van die ensembles is Aerofonia, een acht leden tellend blazersensemble dat vooral vrolijke muziek van onder meer Mozart, Krommer en Beethoven speelt. Het octet wil graag wekelijks in volledige samenstelling spelen en is daarom op zoek naar uitbreiding.

2025 Zomertour-DetmerEefde-BB

Zomertoer 2026 brengt ontmoeting en activiteiten in de kernen

In de zomer van 2026 organiseert Welzijn Lochem opnieuw de Zomertoer: een reeks laagdrempelige ontmoetingsdagen in verschillende kernen van de gemeente Lochem. In samenwerking met lokale verenigingen, organisaties, ondernemers en vrijwilligers wordt in elke kern een afwisselend programma aangeboden, passend bij wat er lokaal leeft.