gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Duits-Nederlands kunstproject ‘Textmachine’ geopend

Opening Textmachine
© Foto: gemeente Aalten

Woensdag 20 mei is de Textmachine officieel geopend op de Markt in Bocholt, voor het oude stadhuis. Locoburgemeester Gudrun Koppers van Bocholt verrichtte de opening van het bijzondere kunstproject. Daarbij waren onder anderen kunstenares Karo Kollwitz, burgemeester Anton Stapelkamp van gemeente Aalten en verschillende deelnemers aan het project aanwezig.

Redactie RTV Ideaal |  | Aangepast op

De Textmachine is een grensoverschrijdend kunstproject waarin drieëntwintig auteurs woonachtig in gemeente Bocholt en de gemeente Aalten hun eigen teksten hebben ingesproken. Onder hen de twee burgemeesters, Christian Mangen en Anton Stapelkamp. De inzendingen zijn net zo divers als de deelnemers zelf. Het gaat om verhalen, gedichten, liederen en persoonlijke teksten. 
 
Er werden zo'n 50 inzendingen ontvangen, waarvan er 23 in het kunstwerk zijn verwerkt, waaronder Anton Stapelkamp met “Aaltens volkslied”.
 
Volgens kunstenares Karo Kollwitz liggen woorden en poëzie op straat, maar je moet er wel aandacht voor hebben. Dit object maakt dat zichtbaar. Dat is ook terug te zien in de manier waarop de Textmachine werkt. Het kunstobject in de vorm van een wolk is bevestigd aan een lantaarnpaal en bestaat uit 23 knoppen. Achter iedere knop zit een andere opname. Bezoekers kunnen zelf een knop indrukken en luisteren naar de verschillende stemmen en verhalen uit de regio. 

Met de Textmachine werken Bocholt en gemeente Aalten opnieuw samen aan een cultureel project over de grens heen. De Textmachine blijft tot eind juli op de Markt in Bocholt hangen. Daarna verhuist het kunstwerk naar Aalten. Daar krijgt het een plek aan een lantaarnpaal voor het Nationaal Onderduikmuseum. Op een later moment volgt ook in Aalten een officiële opening.

Lees ook

3917-uitgesneden

Erik Groters maakt geen deel uit van nieuw college Aalten

Wethouder Erik Groters zal geen deel uitmaken van het nieuwe college van burgemeester en wethouders voor de periode 2026-2030. Hij heeft besloten zijn bestuurlijke loopbaan bij de gemeente Aalten na afloop van de huidige collegeperiode niet voort te zetten.

Motorvierdaagse10

Ruim zestig motorrijders van start tijdens Achterhoekse motorvierdaagse

Nu de avondvierdaagses in de regio erop zitten, is het de beurt aan de motorrijders. Dinsdagavond trapten vier motorverenigingen uit de regio in Vorden de motorvierdaagse af. Tijdens dit evenement rijden deelnemers dagelijks een tocht van honderd kilometer. De tocht begon bij het clubgebouw van de 'Graafschaprijders' in Vorden.

bal de graafschap

De Graafschap start competitie in Helmond: Jong AZ eerste tegenstander in Doetinchem

De Graafschap speelt op zondag 9 augustus in Helmond de eerste wedstrijd van het achtste seizoen op rij in de eerste divisie. De eerste thuiswedstrijd is op maandagavond 17 augustus tegen Jong AZ. De KNVB heeft woensdagochtend het concept competitieprogramma bekendgemaakt.

WhatsApp Image 2026-06-07 at 19.10.51

RTV Ideaal op Reurpop

RTV Ideaal was dit jaar opnieuw aanwezig op Reurpop met een volledig ingerichte containerstudio en een uitgebreid team van verslaggevers, technici en foto en videomakers.

WhatsApp Image 2026-06-09 at 10.56.23

Een nieuwkomer, een terugkomer en twee blijvers in nieuwe college Lochem, meerderheid vrouw

GemeenteBelangen, PRO en de VVD zijn eruit over wat er de komende jaren in de gemeente Lochem moet gebeuren. Het coalitieakkoord is op hoofdlijnen en bevat vooral veel doelen. Om de ambities waar te kunnen maken schuiven de partijen als wethouders een nieuwkomer, een terugkeerder en twee blijvers naar voren. Opvallend: De vrouwen zijn hier wél in de meerderheid.

Heavensride Vorden

Vordense fietstocht om dierbaren te herdenken: 'Je sleept elkaar erdoorheen'

Waar veel fietstochten voor het goede doel vooral draaien om sportieve prestaties en het inzamelen van geld, staat bij de Vordense Heavensride iets anders centraal. Over ongeveer twee weken starten bijna tweehonderd fietsers aan de vijfde editie, met afstanden tot driehonderd kilometer. Zij doen dat niet alleen voor het goede doel, maar ook om overleden dierbaren te herdenken.