gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Doetinchem en Bronckhorst zien niets in nieuwe locatie voor uitbreiding hoogspanningsstation

De gemeenten Doetinchem en Bronckhorst hebben gezamenlijk een zienswijze ingediend over de plannen om het hoogspanningsstation in Langerak, nabij Doetinchem, uit te breiden. Hoewel de provincie en netbeheerder TenneT meerdere locaties voor uitbreiding onderzoeken, pleiten beid...

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

De gemeenten Doetinchem en Bronckhorst hebben gezamenlijk een zienswijze ingediend over de plannen om het hoogspanningsstation in Langerak, nabij Doetinchem, uit te breiden. Hoewel de provincie en netbeheerder TenneT meerdere locaties voor uitbreiding onderzoeken, pleiten beide gemeenten voor uitbreiding op de huidige locatie, wel met aandacht voor belangrijke voorwaarden.

Het gaat om plannen van TenneT en de provincie Gelderland om de capaciteit van het elektriciteitsnet in de Achterhoek te vergroten. Aanleiding is de problematiek rondom netcongestie: het stroomnet raakt op piekmomenten vol, waardoor nieuwe woningen en bedrijven niet altijd direct kunnen worden aangesloten.

Sinds 22 januari ligt het startdocument voor het project ter inzage. Daarin staan de eerste onderzoeksopzetten en drie mogelijke zoeklocaties voor uitbreiding. Eén daarvan is uitbreiding van het huidige station, twee andere opties betreffen nieuwe locaties in de omgeving. In hun zienswijze spreken Doetinchem en Bronckhorst zich duidelijk uit voor uitbreiding bij het bestaande station. 

Hoogspanningsstation Doetinchem-Langerak.
“De voorkeur van onze gemeenten gaat uit naar zoeklocatie 1 (direct naast het bestaande hoogspanningsstation Doetinchem-Langerak), omdat wij verwachten dat de impact van een geheel nieuwe locatie op de omgeving groter zal zijn dan uitbreiding op de huidige locatie”, schrijven de gemeenten.

Wel plaatsen zij een belangrijke kanttekening. De waterveiligheid moet volgens hen gegarandeerd blijven. “De uitbreiding van het station mag zo min mogelijk negatief effect hebben op de wateropstuwing in de Oude IJssel.”

Extra transformator al in voorbereiding
Los van de keuze voor een eventuele nieuwe of uitgebreide locatie, loopt er al een apart project om de capaciteit op korte termijn te vergroten. TenneT wil een derde transformator plaatsen bij het bestaande station in Langerak. De bedoeling is dat deze in 2027 wordt aangevoerd en uiterlijk in 2029 in gebruik wordt genomen.

Volgens TenneT moet deze transformator helpen om sneller extra capaciteit beschikbaar te maken en zo de druk op het elektriciteitsnet te verlichten.

Mogelijkheid Sliekstraattracé en windenergie openhouden
In hun zienswijze vragen de gemeenten ook aandacht voor andere ruimtelijke ontwikkelingen in de regio. Zo willen zij dat bij de locatiekeuze rekening wordt gehouden met aangewezen zoekgebieden voor windenergie, onder meer in de omgeving van de Oude IJssel.

Daarnaast wijzen zij op mogelijke toekomstige mobiliteitsoplossingen, zoals aanpassingen rond de Dorpsstraat in Laag-Keppel en een mogelijke verbinding tussen de N317 en N813, het zogenoemde Sliekstraattracé. Hoewel deze plannen nog niet concreet zijn uitgewerkt, willen de gemeenten voorkomen dat een nieuwe locatie voor het hoogspanningsstation toekomstige plannen op voorhand onmogelijk maakt.

Rol van de provincie
Tot slot benadrukken Doetinchem en Bronckhorst dat zij niet het bevoegd gezag zijn in deze procedure. De formele besluitvorming ligt bij de provincie Gelderland. Bestuurlijk overleg tussen gemeenten en provincie is volgens hen bedoeld voor afstemming, niet voor besluitvorming.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

RN20241212-7397_klein

Nomineren voor Liemerse Sportprijs 2026 gestart

We gaan weer richting het laatste deel van het jaar en dat betekent dat er achter de schermen al hard gewerkt wordt aan de Liemerse Sportprijs van 2026. Vanaf vandaag kan iedereen zijn of haar Liemerse Sportheld nomineren.

COR2023 editie Halle

Classics of Rock Festival keert terug in 2027 in Halle met speciale editie

Na een afwezigheid van drie jaar is het officieel: in 2027 keert het Classics of Rock Festival terug. En niet zomaar, de organisatie kondigt een speciale editie aan waarin het succes van de eerdere festivals wordt voortgezet én verder uitgebreid.

SluisEefde0

Gemaal in Eefde kan extreem laag water niet aan

Miljoenen steken in een renovatie, maar geen rekening houden met laag water: bij het gemaal in Eefde dreigt dat een kostbare misser te worden. De pompen hangen te hoog om bij droogte voldoende water naar het Twentekanaal te krijgen. Daardoor dreigt het Twentekanaal eens in de twee jaar te moeten sluiten voor alle scheepvaart. Voor de binnenvaart en bedrijven langs het kanaal kan dat flinke gevolgen hebben.

Faye Wissing - Miss Teenager Netherlands 2026 (002)

Faye Wissing uit Braamt gekroond tot Miss Teenager Netherlands 2026

Faye Wissing uit Braamt is zondag 20 september 2026 gekroond tot Miss Teenager Netherlands 2026. De 16-jarige Faye wist tijdens de feestelijke finale in Theater Lampegiet in Veenendaal de jury te betoveren met haar prachtige glimlach, uitstraling en persoonlijkheid.

windturbine-windmolen-windpark-foto-Waterschap-Rijn-en-IJssel

Windpark Keppel-Eldrik voorlopig van de baan door nieuwe koers Bronckhorst

De gemeente Bronckhorst neemt het verzoek voor Windpark Keppel-Eldrik niet verder in behandeling. Dit laat het college weten nadat zij voor een nieuwe lokale koers kiezen om energie op te wekken.

19-9-26 Optocht Septemberfeesten Zelhem (24)

Grote belangstelling voor kleurrijke optocht tijdens Septemberfeesten Zelhem

De Septemberfeesten in Zelhem trokken zaterdag opnieuw veel publiek met de traditionele optocht door het dorp. Langs de route stonden honderden toeschouwers klaar om de bonte stoet van praalwagens, loopgroepen, muziek en lokale verenigingen te bewonderen.