gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Zelhem, Nederland
Terug

Achterhoek kampt met georganiseerde misdaad: roep om meer geld en mankracht

Drugslab0

De georganiseerde misdaad houdt zich niet aan stadsgrenzen. En dus kampt ook de Achterhoek met zorgfraude, drugshandel en arbeidsuitbuiting. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek naar ondermijning in de regio. De boodschap is helder: er moet meer geld én menskracht bij.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op

De georganiseerde misdaad houdt zich niet aan stadsgrenzen. En dus kampt ook de Achterhoek met zorgfraude, drugshandel en arbeidsuitbuiting. Dat blijkt uit een uitgebreid onderzoek naar ondermijning in de regio. De boodschap is helder: er moet meer geld én menskracht bij.

Het is burgemeester Anette Bronsvoort van Oost Gelre, bestuurlijk trekker van de gezamenlijke aanpak, die het glashelder verwoordt: “We hebben hier echt met ondermijning te maken. Niet op de schaal van de Randstad, maar wel degelijk serieus. En we willen een volgende stap zetten, maar daarvoor zijn extra middelen nodig.”

De afgelopen vijf jaar werkten de acht Achterhoekse gemeenten samen aan het terugdringen van ondermijnende criminaliteit. Maar volgens onderzoeker Edward van der Torre is het nu tijd voor actie. “De basis ligt er, maar het werk komt nu pas echt op gang. Met gemiddeld twee veiligheidsambtenaren per gemeente trek je dat niet. Zeker niet als je ook nog vakantieparken, bedrijventerreinen en vergunningaanvragen in de gaten moet houden.”

En dan gaat het nog niet eens over de politiecapaciteit. “Als in 2012 de nieuwe verdeelsleutel was ingevoerd, had Oost-Nederland duizend agenten extra gekregen. Dat is nooit gebeurd, vanwege de reorganisatie van de nationale politie. En dat voelen we hier nog steeds”, aldus Van der Torre.

‘Geen open deuren’

Het rapport, waarin onder meer drugslabs in Bronckhorst en een illegale tabaksfabriek in Aalten worden genoemd, biedt volgens Bronsvoort meer dan een bevestiging van vermoedens. “Het is onderbouwd. Je kunt wel zeggen: we doen af en toe een controle en dan komen we dingen tegen. Maar nu is er een wetenschappelijk fundament. En dat helpt ons ook richting Den Haag. Om te zeggen: dit speelt ook bij ons.”

Dat ondermijning in de Achterhoek in rustiger vaarwater lijkt te zitten, maakt het volgens de burgemeester juist lastiger. “Andere regio’s krijgen rijksmiddelen. Wij niet. Terwijl dit rapport laat zien: wij hebben ook echt een probleem.”

‘Dan moet het zwembad maar dicht’

En dus komt het rapport met aanbevelingen. Meer mensen, meer controle, meer lokaal zicht. Maar of dat haalbaar is? Bronsvoort twijfelt: “We omarmen het rapport, maar elke gemeente moet nu zelf kijken of er ruimte in de begroting is. Als die er niet is, moeten we echt naar het Rijk.”

Van der Torre is daar duidelijk over: “Op een gegeven moment moet je de politieke keuze maken. Blijf je investeren in voorzieningen zoals het zwembad, of zet je in op veiligheid en integriteit? Ik zeg: stel die twee extra boa’s aan. Juist hier, in dit ogenschijnlijk rustige gebied.”

Voor nu is het rapport gepresenteerd aan de gemeentelijke bestuurders. De verwachting is dat het de komende maanden op de agenda’s van alle gemeenteraden verschijnt. Bronsvoort: “Iedereen moet wakker worden geschud. We hebben vijf jaar geleden samen de schouders eronder gezet. Nu is het tijd voor de volgende stap.”

https://www.youtube.com/watch?v=LZPMHOABUXg

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met streekomroep REGIO8

Lees ook

Jamkoningin 2026 Marieke Lubbers - Liggend

Marieke Lubbers is Jamkoningin 2026 van de Nationale Jammarkt Neede

De Nationale Jammarkt Neede heeft een nieuwe Jamkoningin. Marieke Lubbers (40 jaar), uit Noordijk werd tijdens de officiële opening van de Nationale Jammarkt Neede, door voorzitter Ronnie Konniger, gekroond tot het feestelijke boegbeeld van de Jammarkt in 2026. Ze werd geïntroduceerd tijdens een prachtig muzieknummer dat haar broer Tommy Markerink speciaal heeft geschreven voor de Jammarkt. Een bijzondere opkomst dit jaar!

JB-Eunk-2026-08-23-0002

Muzikaal tuinfeest bij café Uenk

De band De Heeren beet de spits af tijdens het grootse tuinfeest bij café Uenk in Vorden. Op het feest kwamen een horde belangstellenden af om te genieten van de muziek.

JB-Dini-2026-08-23-0056

Harmonica en accordeon klinken volop in Barchem

In het weekend van 22 en 23 augustus stond Camping Horeca Manege De Heksenlaak in Barchem volop in het teken van muziek. Liefhebbers van harmonica en accordeon konden er deelnemen aan diverse workshops en kennismaken met het bespelen van deze instrumenten.

JB-Filmavond-2026-08-22-0001

Ruim 500 filmliefhebbers genieten van sfeervolle BuitenBios in Lochem

Ruim vijfhonderd filmliefhebbers genoten zaterdagavond 22 augustus op de Kleine Markt in Lochem van de vijfde editie van de BuitenBios. Onder een frisse, maar goed te doen avondhemel werd de Zweedse film As It Is in Heaven vertoond. De toegang was gratis.

WSPW-4

GGD Noord- en Oost-Gelderland trekt de regio in tijdens Wereld Suïcide Preventie Week

Van 4 tot en met 11 september trekt GGD Noord- en Oost-Gelderland met de regiotour ‘Praten kan levens redden’ langs weekmarkten in de regio. Deskundigen op het gebied van suïcidepreventie gaan in gesprek met inwoners over mentale gezondheid, het voorkomen van zelfdoding en het belang van naar elkaar omkijken. De regiotour doet Vorden, Zutphen, Groenlo, Heerde, Winterswijk, Epe en Hattem aan.

BrandweerReanimatie

Brandweer Lochem doet mee met reanimatiepilot: 'Wij kunnen snel hulp bieden'

Brandweer Lochem wordt sinds begin deze maand ook gealarmeerd voor reanimaties in het eigen verzorgingsgebied. De brandweerpost doet mee aan een vrijwillige pilot binnen de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland. Postcommandant Eddy Hiddink is blij dat zijn korps op deze manier extra hulp kan verlenen.