Het azc in Lochem heeft sinds begin deze maand 145 nieuwe bewoners. De gemeente kreeg te horen dat ze de asielzoekers versneld moesten opvangen door de landelijke tekorten aan opvangplekken.
‘Het COA heeft de gemeente laten weten dat zij op korte termijn gebruik wil maken van leegstaande gebouwen op het terrein voor de opvang van maximaal 145 mensen’, stond vorige maand in een nieuwsbrief van de gemeente aan de omwonenden. Aan de Ampsenseweg verbleven al 65 minderjarige vluchtelingen (amv’ers) en veertig volwassen asielzoekers; daar zijn eerder deze maand nog eens 145 asielzoekers bijgekomen. Daarmee voldoet de gemeente nu aan de eis om 250 personen op te vangen.
Ondanks dat misschien alle inwoners nog niet wisten dat de 145 asielzoekers er al zitten, was de raad wel op hoogte. Zij hadden echter nog wel vragen over de situatie. Enkele raadsleden, waaronder André de Groot van de VVD, vroegen zich af hoe rekbaar het tijdsbestek van drie maanden is. “De gemeente heeft een brandvergunning afgegeven voor drie maanden. Wat er na die drie maanden gaat gebeuren, is nog niet bekend”, vertelde Jeroen Peeters van het COA dinsdagavond.
Zaken helder op tafel
Volgens Rijsberman is het belangrijk om de stand van zaken helder op tafel te leggen. “We zijn een overeenkomst voor 250 asielzoekers voor vijftien jaar aangegaan. We moeten niet de indruk wekken dat wanneer er over drie maanden een grote groep vertrekt, alles weer lekker rustig is”, legt hij uit. “We hebben afgesproken 250 asielzoekers op te vangen. Naar verwachting zit dat aantal er ook de grootste tijd.”