Hoe zag huis Verwolde eruit op de tekentafel van de architect? Van 26 september t/m 1 november worden de originele bouwtekeningen van huis Verwolde voor het eerst, exact 250 jaar later, getoond aan publiek.
Aanvang: 11:00
Einde: 16:00
Locatie: Huis Verwolde
Toegang: €13,50
Philip Willem Schonck, tevens stadhouderlijk architect van Willem V, ontwierp huis Verwolde in 1776 in opdracht van bouwheer Frederik Willem van der Borch van Verwolde. Bijzonder is dat de architect het landgoed nooit persoonlijk bezocht. Hij onderhield voornamelijk schriftelijk contact met de opdrachtgever en gaf in maar liefst 42 bewaard gebleven brieven toelichting op zijn ontwerpen voor het huis, de tuin en het interieur. Deze correspondentie wordt bewaard in het Gelders Archief in Arnhem.
De uitvoering van het ontwerp verliep opmerkelijk snel. In slechts negen maanden werd huis Verwolde gebouwd. Nog steeds is veel van het oorspronkelijke neoclassicistische interieur bewaard gebleven.
Een bijzonder voorbeeld is te zien in de hal. Hier bracht de Italiaanse stucwerker J. Colomba, op aanwijzing van Schonck muziektrofeeën en Romeinse keizerskoppen aan in het stucwerk. Ook de geschilderde behangsels in de Chinese kamer zijn onderdeel van het oorspronkelijke interieur en werden in Amsterdam vervaardigd.
Voor het eerst krijgen bezoekers de gelegenheid de originele ontwerpen van Schonck van dichtbij te bekijken en huis Verwolde door de ogen van de architect te ontdekken. Deze bouwtekeningen geven een uniek inkijkje in het ontwerpproces achter het landhuis en hoe exact dit nog zichtbaar is in het huidige interieur.
De bouwtekeningen zijn te zien de reguliere openstelling te bekijken op woensdag, donderdag, zaterdag en zondag. Voor een bezoek aan het huis wordt reserveren van een ticket voor een rondleiding of vrije doorloop aangeraden.